"Като членове на НАТО и като съседи на България, ние споделяме същия стратегически интерес. Нуждаем се от стабилен регион, просперитет и сътрудничество на двете нации", това заяви министърът на отбраната на РС Македония Радмила Шекеринска на днешната видеоконференция на Международния форум за сигурност в Халифакс, информира БГНЕС.
"Разочаровани сме, че България не ни подкрепи за започването на преговори с ЕС, но се надявам, че ще постигнем напредък през декември", добави тя
„Надявам се, че нашите дискусии с България ще бъдат продуктивни, защото можем да постигнем компромис, когато е необходимо, но ние сме изключително внимателни по въпроси, които засягат правото на самоопределение, идентичност, правото да използваме нашия език“, каза тя, коментирайки ветото от България.
Министърът посочи, че компромисът с Гърция е показал, че РС Македония има капацитет да се справи със сложни въпроси, когато става въпрос за стратегически цели.
„Не беше лесно да се намери решение с Гърция, но този компромис се оказа решаващ за членството ни в НАТО. И той показа ангажираността ни към западните ценности, демокрацията и добросъседските отношения", каза тя.
Говорейки за региона, Шекеринска заяви, че неговата "сложност и стратегическите игри, на които е изложен, изискват решения, преди проблемите да избухнат" и че се разчита на сътрудничество с новата администрация във Вашингтон.
![Шекеринска: Компромисът с Гърция показа, че можем да се справяме със сложни въпроси](/static/downloads/uploads/Images_3/R/Radmila-Shekerinska.jpg)
Радмила Шекеринска
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца