4 Февруари, 2026

"Шпигел": Сърбия представлява риск в областта на сигурността за ЕС

"Шпигел": Сърбия представлява риск в областта на сигурността за ЕС

Дори по време на диктатора Слободан Милошевич, когато сегашният президент Александър Вучич бе министър на информацията и крайно войнолюбив политик, Сърбия бе сред най-големите центрове за трафик на оръжие и контрабанда в Югоизточна Европа. Днес, няма никаква промяна. Сърбия, която е кандидат за членство в ЕС, представлява риск в областта на сигурността за Евросъюза и този факт не трябва да се подценява. Това се казва в публикация на авторитетното германско списание “Шпигел” по повод последната оръжейна афера “Крушик”, в която е забъркан вътрешният министър Небойша Стефанович и неговият баща.

Според изданието аферата “Крушик” доказва, че “корупцията и организираната престъпност получават подкрепата на най-високо ниво и са всекидневна практика в Сърбия и поради тази причина Сърбия е риск за ЕС, предава БГНЕС

“Държавната компания “Крушик”, произвеждаща артилерийски боеприпаси, гранати и мини е продавала оръжие на много ниска цена от 2017 г. на частната компания ГИМ, която ги продава в чужбина с голяма печалба. Един от търговците на ГИМ е бащата на вътрешния министър Бранко Стефанович. Той е бил назначен като юридически съветник в ГИМ”, припомня “Шпигел” аферата, която тресе съседна Сърбия повече от месец.

Публикацията е илюстрирана със снимка, на която се виждат Александър Вучич и Небойша Стефанович, а под нея пише: Участници в нелегална търговия с оръжие?

“Много вероятно е сръбските власти, включително и президентът да са замесени в нелегалните сделки с оръжие, но подобно нещо рядко се доказва. В случая с “Крушик” обаче нещата са различни. Служителят на фирмата Александър Обрадович изцяло документира корупционната практика. За много хора в Сърбия Обрадович символизира съпротивата срещу мощната държавна мафия”, се казва още в статията на авторитетното издание.

Сподели:

Коментари (0)

"Призраците на Епстийн“ разпалиха конфликт между Москва и Европа

"Призраците на Епстийн“ разпалиха конфликт между Москва и Европа

След публикуването на нови секретни досиета, Полша и бивши агенти на МИ-6 подозират Епстийн в сътрудничество с руското КГБ - Кремъл нарича обвиненията "паника на елитите"

И Гърция смята да забрани социалните мрежи за деца под 15 г.

И Гърция смята да забрани социалните мрежи за деца под 15 г.

80% от гърците подкрепят тази мярка, показва публикувано днес проучване

Бил и Хилъри Клинтън са готови да дадат публично показания по аферата "Епстийн"

Бил и Хилъри Клинтън са готови да дадат публично показания по аферата "Епстийн"

Камарата на представителите бе готова да гласува тази седмица за осъждане на двойката за неуважение към Конгреса, защото отказаха да се явят пред надзорния комитет на Камарата