17 Февруари, 2025

Ще участва ли Путин в срещата на Г-20?

Ще участва ли Путин в срещата на Г-20?

Президентът на Русия Владимир Путин ще вземе решение за участие в срещата на Г-20 до края на седмицата, съобщи прессекретарят на държавния глава Дмитрий Песков, цитиран от руската информационна агенция РИА Новости.

„Ще информираме, ще ви информираме всички, когато бъде взето решение", каза говорителят на Кремъл.

В края на октомври Путин каза, че не изключва участието си в събитието. В същото време държавният глава подчерта, че Русия определено ще бъде представена на срещата на високо ниво.

На събитието е предвидено да присъства и президентът на САЩ Джо Байдън. В същото време не се предвиждат официални контакти между лидерите на Русия и САЩ. В средата на октомври Путин отбеляза, че не вижда нужда от преговори с американския си колега. Освен това в момента няма платформа за такава комуникация. В същото време Путин призова да попитат Байдън дали самият той е готов за преговори с Москва.

На свой ред американският лидер каза, че "няма да се среща" с руския президент на Г-20. В същото време ръководителят на Съединените щати даде да се разбере, че няма да се свени да общува с Путин, ако той предложи да обсъдят съдбата на американците Бритни Грийнър и Пол Уилън, които са затворени в Русия, съобщава информационната агенция.

Както уточни Песков в края на октомври, платформа за разговор между двамата лидери може да бъде желанието на Вашингтон да се вслуша в опасенията на Москва, включително тези, свързани със сигурността.

В края на септември Джакарта обяви, че индонезийското правителство се готви да приеме руския лидер. Според ръководителя на президентската администрация Херу Буди Хартоно сценарият за придружаване на Путин по време на визитата се обсъжда на най-високо ниво.

Срещата на върха на Г-20 ще се проведе в Бали на 15-16 ноември, припомня РИА Новости, цитирана от dariknews. 

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца