„Китай и Русия трябва да се противопоставят на външната намеса във вътрешните им работи“, с тези думи се обърна китайският президент Си Дзинпин към своя руски колега Владимир Путин, по време на телефонен разговор, съобщава БГНЕС.
"Си подчерта, че двете страни трябва да си сътрудничат тясно в стратегическо отношение, да защитават суверенитета, сигурността и интересите за развитие на своите страни и решително да се противопоставят на намесата на външни сили във вътрешните работи", съобщиха китайските държавни медии.
„Връзките между Китай и Русия са на безпрецедентно високо ниво“, заяви на свой ред Путин.
Пекин си навлече критики от страна на съюзниците на Украйна заради позицията си по отношение на войната, по която Китай настоява, че е неутрален, но всъщност оказва непрестанна дипломатическа подкрепа на Русия.
Самият Китай е осъждан, особено от САЩ, по редица наболели въпроси, включително все по-войнственото поведение спрямо самоуправляващия се демократичен Тайван, за който Пекин твърди, че е негова територия.
"По време на обсъждането на ситуацията в Азиатско-тихоокеанския регион руският президент потвърди принципната си позиция по тайванския въпрос, която е в подкрепа на политиката на "единен Китай", съобщи пресслужбата на Кремъл.
„Китай и Русия са преживели много бури заедно. Гледайки напред, китайско-руските отношения са изправени пред нови възможности за развитие", каза Си Дзинпин.
Още от Свят
Марко Рубио: Следващият кръг от ливанско-израелските преговори ще се проведе на 23-25 юни във Вашингтон
Той също така е „повторил многократно необходимостта от разоръжаване“ на „Хизбула“ и е потвърдил „подкрепата“ на САЩ „за усилията на правителството на Ливан да създаде напълно суверенна ливанска държава
Украински дронове нанесоха критични щети на единственото газохранилище в окупирания Крим
Пожарът в газохранилището „Глебовское“ се вижда от спътници. По информация на украинските военни обектът е бил поразен от дронове от клас middle strike, произведени от компанията Fire Point
Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна
По думите му е получен и положителен сигнал както от страните от Г-7, така и от Тръмп по въпроса за укрепването на украинската противовъздушна отбрана