17 Юни, 2026

Ситуацията с Ковид-19 в Гърция става тревожна, 39 починали за една седмица

Ситуацията с Ковид-19 в Гърция става тревожна, 39 починали за една седмица


Нов вариант на Covid-19 беше засечен в Гърция. Здравното министерство там констатира рязко покачване на хоспитализираните пациенти. На този фон гърците все по-често пътуват и пазаруват с предпазни маски. 

В рамките на седмица има рязко увеличение на хоспитализирани пациенти с Covid-19, които достигнаха 733 души. От тях 25 души са в тежко състояние, съобщават от здравното министерство. 

Смъртните случаи за тази седмица са 39 жертви.

Статистиката показва, че заболелите са с различни варианти на Covid-19. При пет от случаите е потвърдено, че са носители на новия вариант "Пирола".

Според медиците в Гърция "Пирола" има над 30 подвида и не е известно за сега какви са последствията върху човешкия организъм. 

Пет случая на новия подвариант BA.2.86, известен още като Pirola, бяха регистрирани в Гърция. Това е вариант под наблюдение, който е идентифициран в 20 страни. 

Научно познат като BA.2.86, вариантът, ново разклонение на Omicron, тревожи експертите заради 35 мутации на протеина на шипа – частта от вируса, към която са насочени Ковид ваксините, пише "Труд".

Няколко от мутациите на Pirola имат неизвестни функции, но за други се смята, че помагат на вируса да избегне имунната система. Председателят на лекарския съюз в Атина Матина Пагони предупреди, че хората трябва да са внимателни, защото заразяването става много лесно предимно при събиране на много хора в затворени пространства.
Сподели:
Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Нейни поддръжници твърдят, че по-строгият контрол от нейна страна е помогнал на ЕС да реагира на големи предизвикателства, включително войната на Русия срещу Украйна и нарастващото търговско напрежение със САЩ

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

По данни на прокуратурата на 15 юни около обяд той е предизвикал пожар пред сградата на българското посолство, с което е застрашил живота и здравето на хора, както и имущество със значителна стойност, грози го 5 години затвор

Европарламентът одобри решението за центрове за депортиране на миранти извън ЕС

Европарламентът одобри решението за центрове за депортиране на миранти извън ЕС

Мерките са насочени към увеличаване на депортациите в момент, когато 27-те държави членки са подложени на засилен политически натиск да ограничат миграцията

Коментари (0)