7 Декември, 2025

Скопие обмисля да закупи спорната руска ваксина срещу Covid-19

Скопие обмисля да закупи спорната руска ваксина срещу Covid-19

Москва обяви, че вече 30 страни проявяват интерес към ваксината

Властите в Северна Македония проучват възможността за закупуване на руската ваксина срещу COVID-19. Скопие е поискало и е получило от руската страна условията за доставка на ваксината, съобщиха представители на руското посолство в Скопие пред РИА Новости.

Още през август руски дипломати са информирали министъра на здравеопазването на Северна Македония Венко Филипче за успешните резултати от тестването на ваксината Sputnik V в Руската федерация. Дипломатите са му предоставили и информация за възможностите за организиране на доставките на лекарства чрез Руския фонд за директни инвестиции (RDIF).

„Този ​​въпрос беше обсъден както с премиера Зоран Заев, така и с министъра на здравеопазването Венко Филипче. Македонската страна все още проучва наличните материали за ваксината Sputnik V“, съобщават още източниците от руското посолство пред медията.

Според Македонското министерство на здравеопазването от началото на пандемията в страната са идентифицирани 15 649 пациенти с коронавирус, от които 140 са новооткрити само през съботния ден. Общо 646 граждани на Северна Македония са починали вследствие на усложнения от вируса, като четирима от тях са загубили битката с него през последните 24 часа.

По-рано руското министерство на здравеопазването регистрира първата в света ваксина за профилактика на COVID-19, разработена от изследователския център по електрохимия и технологии на Гамалея и произведена съвместно с Руския фонд за директни инвестиции. След успешните тестове Москва обяви, че над 30 страни по света са подали заявления за покупка на общо милиард дози от ваксината. Капацитетът на производство на Руската федерация е около 500 милиона дози годишно. 

(Източник Дарик)
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.