17 Март, 2026

Скопска телевизия: България и Гърция са поставили "македонското досие" пред европейските лидери в Брюксел

Скопска телевизия: България и Гърция са поставили "македонското досие" пред европейските лидери в Брюксел

Кириакос Мицотакис и Румен Радев, архив

Въпреки че българският президент Румен Радев не разкри дали на срещата с Кириакос Мицотакис са изградили обща позиция спрямо Република Северна Македония, отговор дойде от българския премиер Димитър Главчев, коментира скопският телевизионен "Канал 5“.

На днешното правителствено заседание той посочи, че заедно с Гърция са поставили македонското досие пред европейските лидери в Брюксел.

"За първи път Гърция се присъедини към нашата позиция. Говорим за Македония“, заяви Димитър Главчев, служебен министър-председател на България.

След вчерашната среща с Мицотакис в Атина Радев, коментирайки последните послания на Мицкоски, заяви, че и международното, и конституционното право са ясни и Договорът за добросъседство не може да бъде предмет на преговори.

Мицотакис не направи изявление след срещата, но почти огледално повтори българските позиции в обръщението към конференцията на Economist на ръководителя на гръцката дипломация Герапетритис. Той казва, че международното право не е избирателен процес.

"Ако можехме да изберем някои от разпоредбите на договорите и да оставим другите, тогава очевидно изобщо нямаше да има международно право. След като има ратификация, няма връщане назад и ние трябва напълно да я уважаваме. Това е, което търсим от Северна Македония“, заяви Йоргос Герапетритис, министър на външните работи на Гърция.

Премиерът Мицкоски заяви преди два дни, че Преспанският договор е реалност и е част от конституционния ред на страната, а договорът с България, както някога беше предоговорен с френското предложение, може отново да претърпи промени в полза на македонския народ.
Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.