НАСА сметна риска за живота на астронавтите за твърде голям.
След поредица технически проблеми космическият кораб "Старлайнер" успешно се приземи, но без екипаж.
Капсулата с форма на дъвка се приземи леко на космодрума Уайт Сендс в Ню Мексико приблизително в 04:01 GMT, нейното спускане беше забавено от парашути и омекотено от въздушни възглавници, след като напусна МКС около шест часа по-рано.
Завръщането се наложи да бъде без екипаж от съображeния за сигурност. НАСА сметна риска за живота им твърде голям.
Това е първото изпитание за космическия кораб "Старлайнер" с астронавти на борда, но след поредица от технически проблеми в края на август американската космическа агенция реши, че апаратът не е безопасен, за да върне Бъч Уилмор и Суни Уилямс обратно на Земята.
Неуспешни се оказаха усилията на инженерите на "Боинг" да отстранят техническите проблеми и планираният полет се наложи да бъде променен.
Той трябваше да продължи 8 дни, а се наложи престоят на астронавтите да бъде с продължителност 8 месеца.
Според последните планове Бъч Уилмор и Суни Уилямс трябва да се върнат обратно на Земята с помощта на конкурентната компания SpaceX едва през февруари следващата година.
Още от Свят
Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС
Конфликтът отразява колко много се е променила полската дискусия за Украйна, отбелязва Financial Times
„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса
Бившият капитан обяснява защо е толкова важно косата да бъде отново под украински контрол
ВСУ удари две ключови рафинерии в Русия, Зеленски разкрива подробности
По думите на украинският лидер дългосрочните санкции продължават и в Деня на Конституцията, с цел да отслабват Кремъл да продължава да води война