27 Май, 2026

Словакия ще получи от САЩ 12 бойни хеликоптера за една трета от цената

Словакия ще получи от САЩ 12 бойни хеликоптера за една трета от цената
bellflight.com

Братислава изпрати на Украйна своите остарели изтребители МиГ-29

Съединените щати са предложили на Словакия да и продадат 12 нови хеликоптера Bell AH-1Z Viper с отстъпка от две трети от цената, след като Братислава изпрати на Украйна своите остарели изтребители МиГ-29, съобщи министърът на отбраната Ярослав Над.

Предстои правителството да одобри сделката в размер на 340 милиона долара платими в рамките на 3-4 години за пакет на стойност над 1 милиард долара. Останалата част ще бъде покрита в рамките на програмата за финансиране на въоръжените сили на САЩ в чужбина, обясни Над в профила си във Facebook.

По думите му, сделката включва и резервни части, обучение и над 500 ракети AGM-114 Hellfire II.

Допълнително Словакия ще получи 250 милиона евро в качеството на компенсация от ЕС.

През миналата година Словакия извади от експлоатация МиГ-ове си и разчиташе за патрулиране на въздушното си пространство на Чехия, Полша и Унгария.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

„Ако нашето посолство пострада, както се е случвало и преди, ще приемем това като умишлено действие“

Коментари (0)