22 Април, 2026

Според Путин, Полша тайно си е сътрудничила с Хитлер

Според Путин, Полша тайно си е сътрудничила с Хитлер

Владимир Путин

В гневен изблик Путин нарече полския посланик "измет" и "антисемитска свиня"

Полското външно министерство извика руския посланик, след като руският президент Владимир Путин нееднократно обвини Полша през последните дни за избухването на Втората световна война, предаде агенция "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Полската държавна информационна агенция ПАП съобщи, че посланик Сергей Андреев е бил повикан „спешно" в министерството във Варшава. Било му е заявено, че полските власти категорично се противопоставят на неотдавнашните „исторически инсинуации" от страна на Путин и други руски представители, каза полският заместник външен министър Марчин Пшидач.

Пшидач посочи, че Полша смята изразените от руския президент и други представители на руското ръководство възгледи за равносилни на "сталинистки прочит на историята" и "пропаганда на тоталитарна държава".

„Те бяха и подигравка с милионите жертви на сталинисткия тоталитаризъм, чиято жертва бе и руският народ", заяви зам.-министърът.

През последните дни Путин критикува остро резолюция на Европарламента, в която се казва, че Съветският съюз носи отговорност за Втората световна война.

Путин също така представя договора Молотов-Рибентроп, довел до подялбата на Полша между нацистка Германия и СССР, като ход, който Съветският съюз е бил принуден да предприеме след споразумения за ненападение с Хитлер, подписани от други европейски страни.

Руският президент цитира архивни документи, които по думите му показват, че тогавашният полски посланик в Берлин е похвалил плановете на Хитлер да изчисти Европа от евреите.

В гневен изблик Путин нарече полския посланик "измет" и "антисемитска свиня". Според руския президент Полша тайно си е сътрудничила с Хитлер.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна призовава Румен Радев да не блокира подкрепата на ЕС

Украйна призовава Румен Радев да не блокира подкрепата на ЕС

„Що се отнася до България, искаме да изхождаме от предпоставката, че добросъседските отношения ще бъдат запазени“, заяви украинският външен министър Андрий Сибига

Лавров "громи Сатаната", а РПЦ превръща загиналите окупатори в „светци“

Лавров "громи Сатаната", а РПЦ превръща загиналите окупатори в „светци“

Центърът за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна смята, че Москва се опитва да прикрие военните престъпления като религиозен подвиг

Лари Джонсън: Тръмп е поискал ядрените кодове - ген. Кейн му е отказал

Лари Джонсън: Тръмп е поискал ядрените кодове - ген. Кейн му е отказал

Появи се и информация, че военни съветници не са допуснали Тръмп да влезе в Ситуационната стая по време на спасителната операция за пилота на сваления американски самолет в Иран