17 Март, 2026

Срив на турската лира след заканата на Ердоган за експулсиране на западни посланици

Срив на турската лира след заканата на Ердоган за експулсиране на западни посланици

Турската лира се срина до рекордно ниски нива в търговията днес, след като през уикенда президентът Реджеп Ердоган обяви, че ще обяви персона нон грата посланиците на 10 западни държави, предаде АФП.

Един долар се продава за 9,8 турски лири в търговията днес, а сривът на валутата е с 24% спрямо долара в сравнение с началото на годината.

Очаква се днес правителството в Турция да официализира решението на турския президент Реджеп Ердоган за посланиците на 10 западни държави, сред които Съединените щати и Германия.

В събота турският президент обяви, че Анкара ще предприема дипломатическата мярка - последната преди експулсиране.

Поводът е общата позиция на 10-те западни държави с искане за справедлив процес срещу турския активист Осман Кавала.

Вчера Държавният департамент на САЩ поиска обяснение за решението на турския президент Реджеп Ердоган.

Вашингтон очаква Анкара да изясни думите на турския президент Реджеп Ердоган за обявяването на посланиците на 10 държави за персона нон грата, включително ръководителя на американската дипломатическа мисия, съобщават от Държавния департамент.

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.