20 Януари, 2026

Столтенберг: НАТО няма да изтегли войските си от държавите, присъединили се след 1997 г.

Столтенберг: НАТО няма да изтегли войските си от държавите, присъединили се след 1997 г.

Йенс Столтенберг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг разясни пред канадския телевизионен канал СВС ключови позиции на алианса във връзка с отношенията с Русия.

„НАТО не може да каже със сигурност какви са намеренията на Русия в ситуацията около Украйна”, заяви генералният секретар на Алианса. "Няма никаква сигурност относно намеренията на Русия", каза той в отговор на въпрос доколко сериозна е заплахата от руско нашествие в Украйна. Столтенберг добави: „Възможно е да има промяна в плановете. Така че може да се спекулира по този въпрос, но в действителност няма сигурност. Знаем за значително увеличаване на руските военни сили, струпване на десетки хиляди войници и тежка техника. Чуваме и много заплашителна реторика”.

„НАТО никога няма да се съгласи да изтегли войските си от страните, които се присъединиха към блока след 1997 г., тъй като това би ги превърнало във второкласни членове на алианса”, заяви категорично генералният секретар на Алианса.

"Съюзниците от НАТО не могат да правят компромиси с основния принцип на европейската и на международната сигурност. Фактът, че всяка страна има право да избере собствения си път, да реши сама дали иска да членува в съюз като НАТО или не, всъщност е основен принцип", каза той.

"Разбира се, не можем да се съгласим и с това, че не трябва да имаме войски на НАТО във всички страни, които се присъединиха към НАТО след 1997 г. Това по същество означава, че половината от нашите членове няма да могат да бъдат защитени от войските на НАТО. Тогава те ще бъдат нещо като второкласни членове на НАТО, а ние никога няма да допуснем това", добави Столтенберг.

"Въпреки това сме готови да се ангажираме с балансирани, проверими мерки за намаляване на неядрените оръжия, ядрените ракети и много други мерки, които биха били положителни както за Русия, така и за НАТО", подчерта генералният секретар на НАТО пред канадската медия./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Фермери протестират в Страсбург срещу споразумението със страните от Меркосур

Фермери протестират в Страсбург срещу споразумението със страните от Меркосур

Това споразумение не е за свободна търговия, а за нелоялна конкуренция, заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Илия Проданов. Евтини южноамерикански продукти ще залеят пазарите в Европа, смята той.

Тръмп: Имахме много добър разговор с Марк Рюте за Гренландия

Тръмп: Имахме много добър разговор с Марк Рюте за Гренландия

„Както ясно изразих пред всички, Гренландия е от жизненоважно значение за националната и световната сигурност. Няма връщане назад.“

Над 5 хил. многоетажни сгради в Киев останаха на студено след руска атака

Над 5 хил. многоетажни сгради в Киев останаха на студено след руска атака

Кметът на столицата Виталий Кличко съобщи, че почти 80 процента от тези сгради са били в процес на възстановяване на отоплението след предишната атака на 9 януари