28 Март, 2026

Стотици джихадисти ще опитат да се завърнат в Босна и Херцеговина

Стотици джихадисти ще опитат да се завърнат в Босна и Херцеговина

Полицейските служби в Босна и Херцеговина са получили информация, че в три бежански лагера в Сирия са настанени около сто мъже и 160 жени и деца, свързани с терористичната групировка "Ислямска държава", предава македонската медия ”Maкфакс“.

На теория те могат да се върнат в Босна и Херцеговина, но това може да стане само ако бъде потвърдено гражданството им.Това заяви министърът на сигурността на Босна и Херцеговина Драган Мектич.

Той допълни, че е изпратен списък от няколко десетки граждани на БиХ, срещу които са заведени наказателни дела. Сараево е поискало те да бъдат върнати в страната.

Мектич добави, че няма допълнителна информация каква е ситуацията около тези лица след започването на турската операция в Северна Сирия, където се намират някои от лагерите за задържане на лица, свързани с „Ислямска държава“.

Някои от гражданите на БиХ преди това са били разследвани от властите в Сараево за сътрудничество с терористични организации и са в червените списъци на Интерпол.

Заради турската инвазия, предишният план за екстрадирането на девет заловени в Сирия граждани на БиХ е бил променен и министърът заяви, че Сараево на този етап няма информация за това какво се случва с тези хора и къде се намират те.

Сподели:

Коментари (0)

Френската полиция предотврати бомбен атентат пред американска банка в Париж

Френската полиция предотврати бомбен атентат пред американска банка в Париж

Френският министър на вътрешните работи Лоран Нунес похвали в X бързата реакция на полицейските служители предвид „настоящата международна обстановка“, в която европейските държави са засилили бдителността

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Z-активистите се оплакват от измама и корупция, които унищожават руската армия отвътре

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Скандалът „Орбангейт“ разтърси Унгария седмици преди изборите, след като бивш следовател разкри предполагаема тайна операция срещу опозицията. Над 20 000 души дариха средства в негова подкрепа, а случаят предизвика силен обществен и политически отзвук.