24 Ноември, 2024

Svenska Dagbladet: Време е Европа да се готви за нова миграционна криза

Svenska Dagbladet: Време е Европа да се готви за нова миграционна криза

В продължение на пет години изглеждаше, че дните на Европа са преброени. Единствената отсрочка бяха споразуменията за бежанците със съседни диктатури. От 2015 г. в Европа има по -малко бежанци. През 2020 г. само 470 хиляди души са поискали убежище, а през 2015 г. те са били 1,3 милиона. Мигрантите сега предпочитат други дестинации заради по-строгите правила за прием на бежанци, както и заради пандемията, пише шведския „Dagbladet”.

Но решението на САЩ да изведе войските си от Афганистан и връщането на движение „Талибан” може отново да променят всичко. Управлението на Върховния комисар на ООН по въпросите на бежанците предупреждава, че страната е на ръба на хуманитарна криза. Расте насилието срещу цивилното население, а хората напускат познатите им места. От януари тази година повече от 270 000 афганистанци са напуснали домовете си и са заминали. Вътрешните бежанци вече са достигнали 3,5 милиона, което почти една десета от населението на страната.

Онези, които решат да напуснат страната, бягат предимно в съседни държави, но потокът от бежанци към Европа започва да се увеличава. В периода от февруари до май броят на афганистанските бежанци, потърсили убежище в държавите от ЕС, Норвегия и Швейцария, се е увеличил с 33%. Афганистанците станаха най-голямата група мигранти след сирийците, а прирастът в тази група е най-бърз.

Общата стратегия на държавите от ЕС по въпроса за бежанците представлява опити да се приемат колкото е възможно по-малко хора. Планиран е пакет от финансова помощ за Афганистан и неговите съседи, предимно Пакистан и Иран. Целта е да се направи така, че бежанците да останат близо до родните си места.

Миграционният договор с Турция ще бъде актуализиран и разширен. Но в договора, който се обсъжда от 2016 г., не става въпрос за афганистанските бежанци.

На Литва ѝ е обещана отделна икономическа помощ за укрепване на границата с Беларус, тъй като диктаторът Александър Лукашенко позволява всеки ден стотици бежанци да пресичат безпрепятствено границата. Това е неговият начин да окаже натиск върху Литва, която приюти редица дейци на беларуската опозиция. А ако потокът мигранти се засили, скоро може да стане неуправляем, предупреждава изданието.

Федералният канцлер на Австрия Себастиан Курц заяви наскоро, че би било по-добре, ако всички тези хора останат в районите близо до домовете им или най-много в Турция, а не да се устремяват към Европа. Той имаше предвид потенциалния ръст на престъпността и насилието. Думите му ядосаха турския външен министър. „Турция не е граничар на Европа и не е бежански лагер”, заяви в отговор той.

Така става, когато ненадеждни авторитарни държави се нагърбват с решаването на миграционните проблеми на ЕС. Те прекрасно знаят, колко деликатен е този въпрос, затова са готови да манипулират границите, за да побутат интересите си. Например Мароко, с когото ЕС вече има миграционен договор, пропусна 8 000 души, след като стана ясно, че лидерът на движението за независимост на Западна Сахара се лекува от рак в Испания.

Като цяло държавите от ЕС втвърдяват тона, когато стане въпрос за предоставяне на убежище, но подходът на всяка от страните се различава значително. Италия, например, през 2020 г. одобри на първа инстанция 93% от всички молби на бежанци от Афганистан. За сравнение, в България одобрение са получили едва 1%.от молбите.

С други думи, едните имат желание да приемат бежанци, а други – не, което рискува да се превърне в препятствие за изработването на единна европейска стратегия в случай на криза.

Паузата през последните пет години даде на Европа възможност да обмисли единен план за миграционна политика и то, ако той е в съответствие с хуманните ценности на ЕС. Стратегията, в чиято основа е залегнал стремежът за откупване от отговорност, може за сработи единствено, ако ЕС следва примера на авторитарните лидери, чиито искания стават все по-многобройни.

Самостоятелна защита на границите, готовност у всяка страна от ЕС да направи компромис и да допринесе за общата кауза - това е, към което трябва да се стремим.

Сега зависи от доказателствата за тази готовност. В противен случай Европа отново ще бъде изненадана по бели гащи.

Превод: БГНЕС

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“