20 Май, 2026

СЗО: Коронавирусът ще бъде с нас дълго време

СЗО: Коронавирусът ще бъде с нас дълго време

Коронавирусът ще остане за "дълго време", предупреди в сряда генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус, въпреки очевидното забавяне на инфекциите в Северна Америка и Западна Европа.

"Не се заблуждавайте, предстои ни да извървим дълъг път. Този вирус ще бъде с нас дълго време", заяви шефът на СЗО по време на видео пресконференция, съобщават АФП и Ройтерс.

"Няма съмнение, че нарежданията "останете си вкъщи" и другите мерки за социално дистанциране успешно потиснаха предаването на заразата в много страни. Но този вирус остава изключително опасен", предупреди Тедрос Гебрейесус от централата на СЗП в Женева.

Според него повечето държави все още са в начален стадий на справяне с коронавирусната пандемия, като той добави, че повечето хора на планетата остават податливи на Covid-19.

"Има тревожни възходящи тенденции в ранните епидемични етапи в някои части на Африка, Централна и Южна Америка", посочи шефът на СЗО и добави: "Повечето държави все още са в началните етапи на епидемиите си, а някои, които бяха засегнати в началото на пандемията, започват да виждат възраждане на случаите".

Върховният експерт на СЗО по въпросите на извънредните ситуации д-р Майк Райън пък предупреди за рисковете от прекалено бързо подновяване на глобалните пътувания, заявявайки, че това ще изисква "внимателно управление на риска".
Сподели:

Коментари (0)

Силяновска шокира дипломатите на Европа  в Любляна с нападки срещу ЕС и България

Силяновска шокира дипломатите на Европа в Любляна с нападки срещу ЕС и България

Европейските дипломатически представители видяха в поведението на Силяновкса нежелание на властта в Скопие да поеме по пътя към ЕС, като изпълни условието за начало на преговорите  - включването на българите в конституцията

Мерц приветства споразумението на ЕС за търговската сделка със Съединените щати

Мерц приветства споразумението на ЕС за търговската сделка със Съединените щати

В публикация в X лидерът на най-голямата икономика в Европа коментира, че споразумението означава „по-голяма сигурност и стабилност за нашите предприятия“

Тръмп иска хъб за дронове на покрива на Белия дом - върху балната зала

Тръмп иска хъб за дронове на покрива на Белия дом - върху балната зала

Отбранителният хъб се изгражда „в тясна координация с военните и с тайните служби“