1 Февруари, 2026

Талибаните пускат в гимназиите само момчета и учители мъже

Талибаните пускат в гимназиите само момчета и учители мъже


Момичетата отсъстват в изявление на талибаните за възобновяване на учебните занятия в гимназиите.

Гимназистките бяха изключени от връщане в средното училище в Афганистан в събота, след като новите талибански управници в страната определиха, че само момчета и учители мъже могат да се върнат в класната стая.

Твърдолинейната ислямистка група се върна на власт миналия месец след изтеглянето на американските войски, обещавайки по-мек тип управление, отколкото тяхното репресивно присъствие във властта през 90-те години, когато на жените беше забранено да се образоват и работят, припомня АФП.

„Всички учители и ученици мъже трябва да посещават своите образователни институции“, се казва в изявление преди възобновяване на учебната дейност в събота.

В изявлението, публикувано късно в петък, не се споменават жени учителки или ученички.

Средните училища с ученици на възраст между 13 и 18 години често са разделени по пол в Афганистан.

По време на пандемията те многократно бяха затваряни, също така не действат откакто талибаните завзеха властта.

След като ръководената от САЩ инвазия свали талибаните през 2001 г., беше постигнат значителен напредък в образованието на момичетата, като броят на училищата се утрои и грамотността на жените почти се удвои до 30 % - обаче промяната до голяма степен беше ограничена в градовете.

Организацията на обединените нации заяви, че е "дълбоко притеснена" за бъдещето на момичешкото образование в Афганистан.

Основните училища отново са отворени, като момчетата и момичетата посещават предимно разделени по пол класове, а някои учителки се връщат на работа.

Новият режим също така позволи на жените да посещават частни университети, макар при спазване на строги ограничения за дрехите и движението.

В допълнителен знак, че подходът на талибаните към жените и момичетата не се е смекчил, те затвориха министерството по въпросите на жените и го замениха с ведомство, известно с налагането на строга религиозна доктрина по време на първото им управление. В петък в Кабул работници бяха видени да вдигат табела на Министерството за насърчаване на добродетелта и превенцията на порока в старата сграда по въпросите на женските дела в столицата, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.