7 Декември, 2025

"Таймс": Джонсън иска от Европейския съюз да блокира отлагането на Брекзит

"Таймс": Джонсън иска от Европейския съюз да блокира отлагането на Брекзит

Борис Джонсън

Британският премиер Борис Джонсън иска от Европейския съюз да блокира отлагането на Брекзит, пише вестник "Таймс".

Заедно с това Великобритания предлага създаването на митнически центрове от двете страни на ирландската граница, за да не се налага въвеждането на пунктове за граничен контрол на самата граница, съобщи ирландската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс. Въпросът с ирландската граница е една от основните пречки за постигане на споразумение за Брекзит между Лондон и Брюксел.

Британското правителство се очаква да представи тази седмица нови предложения за излизане от задънената улица на Брекзит.

Предложените от Лондон митнически центрове ще бъдат разположени на разстояние между осем и 16 км от границата, заяви редакторът на европейските новини на ирландската държавна телевизия Тони Конъли. Според него информацията за британското предложение е почерпена от документи, изпратени от Лондон в Брюксел.

По-рано източник от британското правителство заяви, че Великобритания ще представи новите си предложения за Брекзит утре или вдругиден.

Правителствата на Ирландия и Великобритания, а също така и Европейският съюз, са единодушни, че не трябва да се стига до пунктове за граничен контрол и физическо възстановяване на границата между Ирландия и Северна Ирландия, тъй като това може да възобнови напрежението, свързано с политическия статут на Северна Ирландия, отбелязва Ройтерс.
Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

“Този бюджет дори е по-лош от предния.”

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

Според правителството на Есватини затворниците не представляват никаква опасност, тъй като се намират в сигурни изолирани сектори. Въпреки това живеещите в съседство изпитват безпокойство.

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.