22 Февруари, 2026

The Economist: Приоритет за руските спецслужби е подготовка за конфликт с НАТО

The Economist: Приоритет за руските спецслужби е подготовка за конфликт с НАТО

Руските спецслужби навлизат в нова фаза на хибридната война против Запада

Руските шпиони провалиха подготовката за войната, а след това бяха масово изгонени от Европа. Но данни на британското разузнаване, публикувани от The Economist, показват, че руските спецслужби навлизат в нова фаза на хибридната война против Запада.

Според тази информация в края на 2022 година Сергей Кириенко, заместник-ръководител на президентската администрация на Кремъл е съставил и оглавил "комитет за особено влияние", който координира операциите против Запада, а след това оценява техния ефект.

ГРУ също е провело преразглеждане на своята дейност, след като много негови служители и операции бяха разобличени. Изводът е бил, че хората на управлението оставят твърде много "цифрови трохи", в частност чрез своите мобилни телефони, регистрации в различни бази данни.

Генерал Андрей Аверянов, началник на част 29155, независимо от редицата провали, е повишен до заместник-началник на ГРУ и е създал нова служба за "специални дейности".

Руските спецслужби са "поделили" военно-криминалния бизнес на Евгений Пригожин. ФСБ е запазило за себе си бизнеса в Русия, СВР медиите и фермите за тролове, ГРУ чуждестранните военни подразделения, "Доброволческия корпус за Украйна" и "Експедиционния корпус за чужбина".

Приоритет за руските спецслужби е подготовка за конфликт с НАТО чрез разширяване на пукнатините вътре в Алианса, подкопаване на подкрепата за Украйна в Америка и Европа и подкопаване на влиянието на Запада в глобалния Юг.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

Как 5G мрежите променят игрите с живи дилъри в реално време? Разберете какви носи новата технология за качество и скорост.

Песков: Ако Естония насочи ядрени оръжия към Русия, ще насочим и ние

Песков: Ако Естония насочи ядрени оръжия към Русия, ще насочим и ние

По-рано естонският външен министър Маргус Цахкна заяви, че естонските власти не изключват разполагането на ядрени оръжия на територията на страната

ЕС: Сърбия няма да отвори третия клъстер! Приетите закони са скандални

ЕС: Сърбия няма да отвори третия клъстер! Приетите закони са скандални

Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич е поискала спешно становище от Венецианската комисия. Тя обяви, че спешно становище относно последните изменения в съдебните закони в Сърбия, поискани от нея, ще бъде представено за приемане на пленарната сесия на консултативния орган на Съвета на Европа през юни