Американските изследователи смятат, че властите в САЩ са можели да предотвратят около 54 хиляди смъртни случая от коронавирус, ако са започнали да въвеждат ограничителни мерки две седмици по-рано, пише вестник The New York Times.
Учени от Колумбийски университет под ръководството на инфекциониста Джефри Шейман са разработили компютърен модел, който оценява ефекта от въведените в САЩ мерки, предназначени да ограничат разпространението на вируса.
Изследователите констатират, че до 3 май в САЩ от коронавирус са починали 65 307 души. Според тях, ако ограниченията са били въведени седмица по-рано, до 3 май са щели да починат 36 хиляди души по-малко, а ако мерките са били въведени две седмици по-рано, това би спасило живота на 54 хиляди души.
Учените предупреждават администрацията, че твърде бързата отмяна на ограничителните мерки може да доведе до рязък скок на смъртността.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Еврокомисията: Украйна има право да се защитава от Беларус
Освен това Хипер подчерта, че Беларус предприема провокативни действия срещу ЕС и неговите държави членки, включително нарушения на въздушното им пространс
Бивш разузнавач от КГБ: Путин може да нападне България
"Ако Украйна сега получи достатъчно американско оръжие, тя реално може да освободи Херсонска област, Запорожка област и Крим", казва той
Крах на енергийния гигант на Русия: акциите на „Газпром“ се сринаха до нивото от 2009 година
Отбелязва се, че книжата на компанията са под натиска на няколко негативни фактора едновременно: