30 Август, 2026

The Washington Post: Разузнаването се е опасявало, че Тръмп ще окаже натиск върху Зеленски, за да извлече политическа изгода

The Washington Post: Разузнаването се е опасявало, че Тръмп ще окаже натиск върху Зеленски, за да извлече политическа изгода
Доналд Тръмп

В Агенцията по национална сигурност на САЩ е имало опасения, че президентът Доналд Тръмп ще окаже натиск върху украинския президент Володимир Зеленски, "за да извлече политическа изгода", пише днес The Washington Post.

По информация на изданието, "няколко служители на президентската администрация са опитали да попречат на Тръмп да проведе среща или телефонен разговор със Зеленски".

По този начин, те са опитвали да попречат на Тръмп да окаже натиск върху Зеленски.

Източниците на изданието твърдят, че в Белия дом "съществува подмолна борба, в резултат на която служителите, занимаващи се с националната сигурност са отишли на втори план, а преданите на Тръмп са получили възможност да влияят върху отношенията на САЩ и Украйна".

The Washington Post и The New York Times пишат, че служител на американското разузнаване е изпратил официална докладна записка до ръководството, в която се съобщава, че по време на разговора "от устата на Тръмп е прозвучало някакво обещание".

От своя страна Тръмп заяви, че това са измислици, зад които стои Демократическата партия.

Reuters съобщава, че по време на разговора Тръмп е настоял Зеленски да започне разследване на бившия вицепрезидент и кандидат за президент през 2020 година Джо Байдън и сина му Хънтър, който работи в украинската компания Burisma.

По данни на CNN, Тръмп е поискал предоставянето на транш от военната помощ за Украйна в размер на 400 милиона долара да бъде забавено докато не мине разговора му със Зеленски.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам

 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

Коментари (0)