11 Февруари, 2026

Тръмп уведоми Конгреса, че САЩ и Япония са готови да сключат ограничено търговско споразумение

Тръмп уведоми  Конгреса, че САЩ и Япония са готови да сключат ограничено търговско споразумение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Доналд Тръмп уведоми в понеделник Конгреса, че САЩ и Япония са готови да сключат ограничено търговско споразумение, което ще намали някои от двустранните тарифи и ще определи условията за дигитална търговия, съобщава "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР.

Тръмп и неговият японски колега, премиерът Шинзо Абе, преди това обявиха през август на срещата на високо равнище на Г-7 във Франция, че по принцип са постигнали споразумение за понижаване на двустранните селскостопански и индустриални митнически тарифи.

Двете страни съ]о така заявиха по-рано, че очакват да подпишат постигнатото споразумението по време на Общото събрание на ООН в Ню Йорк този месец. Изпращайки официално уведомление до Конгреса, Доналд Тръмп вече може да продължи напред с подписването на това споразумение. В писмото до Конгреса обаче не бяха посочени условията по сключената сделка.

Сделка, при която Токио понижава своите селскостопански тарифи, може да позволи на американските фермери да се конкурират по-добре в Япония. Американските износители на селскостопански продукти се намират в неравностойно положение на японския пазар откакто Тръмп се оттегли в началото на своето президентство от споразумението, известно като "Транстихоокеанско партньорство" (PPI), което беше сключено между 12 страни-членки.

Президентът Тръмп потвърди, че Вашингтон е постигнал търговско споразумение с Токио, но се отказа да увери Япония, че при необходимост той няма да въведе високи мита върху жизненоважния японски износ на автомобили за САЩ.

Сподели:

Коментари (0)

Файненшъл таймс: Зеленски каза кога обявява планове за президентски избори и референдум

Файненшъл таймс: Зеленски каза кога обявява планове за президентски избори и референдум

Твърди се, че украинският президент е взел такова решение след натиск от страна на американската администрация, която е предложила крайният срок да е 15 май

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Две едногодишни момчета и едно двегодишно момиче загинаха при нападението срещу град Богодухов, на около 60 километра западно от Харкив

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

"Дълбоко съжаляваме за приемането на изменения в ключови съдебни закони от сръбския парламент и подписването им от президента на Сърбия"