6 Април, 2026

ЦРУ е ликвидирало най-търсения терорист - Абу Бакър ал Багдади?

ЦРУ е ликвидирало най-търсения терорист - Абу Бакър ал Багдади?

Абу Бакър ал Багдади

Проф. Владимир Чуков*

Американски медии, цитират източници от американската армия, че лидерът на ИДИЛ Абу Бакър ал Багдади е бил ликвидиран. Това е станало в провинция Идлиб, Сирия. Операцията е извършена от екип от специалните части на американската армия и от ЦРУ. Още преди седмица президентът Тръмп е дал разпореждане за ликвидирането на най-търсения терорист. Без да дава официална информация Тръмп е направил постинг в туитер, отбелязвайки, че "В събота ще стане нещо голямо", без да дава допълнителна информация.
Специалисти считат, че операцията срещу ал Багдади е проведена по същата схема, по която беше убит и лидерът на Ал Кайда Осама бен Ладен. Малкото детайли, които излизат на първо време показват, че вероятно ал Багдади е бил предупреден за акцията. 

Той се е самовзривил в своето скривалище

 със самоубийствения колан, който е носил на кръста си. Заедно с него са били убити и двете му жени, които са били до него.
Наблюдатели са на мнение, че операцията е разпоредена от Тръмп, за да намали критиките срещу него, вследствие на нареденото оттегляне от американските войски от Северна Сирия.
Интересна в случая е ролята на Турция. Идлиб е сирийска провинция, която в по-голяма степен е контролирана от ал Нусра /бивша ал Кайда/ и респективно от Турция. Ако Осама бен Ладен беше открит и убит в къща, отстояща на 100 метра от почивна станция на пакистанската армия /т.е., въпреки обструкцията на пакистанските военни/, то интересно е каква е връзката на тази операция с турската страна. Дали ликвидирането на ал Багдади е 

резултат от сътрудничеството между двете натовски държави,

 или е самостоятелна акция на специалните части на САЩ.
Преди месец имаше изненадваща бомбардировка на американската авиация на провеждащо се заседание на лидерите на терористичните групировки Хурас ад дин и Ансар ас сунна, проведена около град Идлиб. Самолетът е излетял от базата Инджирлик и информацията е била дадена от МИТ. Случаят с ал Багдади все още не е ясен, но по реакцията на официална Анкара това ще се разбере.

*Коментарът е публикуван на фейсбук страницата на автора.
Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

През 2024 г. Атина обяви план за инвестиции в размер на 26 млрд. евро до 2036 г. за модернизация на въоръжените сили