23 Януари, 2026

Турция: Втората пратка С-400 може да бъде забавена

Турция: Втората пратка С-400 може да бъде забавена

Доставката на втората пратка руски системи С-400 в Турция може да бъде забавена след планирания график за 2020 г. заради преговорите за споделяне на технологии и съвместно производство, заяви днес ръководителят на Агенцията за отбранителна промишленост, предаде Ройтерс.

Турция получи първата пратка системи С-400 през юли въпреки противопоставянето на САЩ и заплахите с американски санкции.

Вашингтон изключи Анкара от програмата за новите изтребители Ф-35, в която Турция е производител и купувач.

САЩ се надяват, че Турция все пак да се откаже от руските системи С-400. Но Анкара намеква, че може да купи и руски изтребители, щом не ѝ дават Ф-35.

В интервю за турската телевизия НТВ Исмаил Демир заяви още, че Русия е предложила да продаде на Турция Су-35 и Анкара прави оценка на тази оферта. Той каза, че решение ще бъде взето след всеобхватен анализ на офертата.
Сподели:

Коментари (0)

Албания и Косово влизат в Борда за мир на Тръмп

Албания и Косово влизат в Борда за мир на Тръмп

110 от 140 депутати подкрепиха решението, наречено от министър-председателя Еди Рама "акт на добра воля" и "специална чест"

САЩ натискат за обявяване на енергийно примирие с Русия

САЩ натискат за обявяване на енергийно примирие с Русия

Москва трябва да прекрати атаките срещу енергийната инфраструктура, в замяна на това Киев да спре нападенията си срещу руски петролни рафинерии и танкери, принадлежащи към „сенчестия флот“

Макрон: Единната европейска реакция принуди Тръмп да отстъпи за Гренландия

Макрон: Единната европейска реакция принуди Тръмп да отстъпи за Гренландия

„Когато Европа реагира на заплахи с единство и използва инструментите, с които разполага, тя може да наложи уважение.“