30 Април, 2026

Украйна и ЕС подписаха споразумение за единен пазар

Украйна и ЕС подписаха споразумение за единен пазар

Партньорство в областта на възобновяемите газове, биометана, водорода

По време на срещата на украинското правителство и Европейската комисия в Киев беше подписано споразумение за участието на Украйна в програмата на ЕС за единен пазар. Беше подписан и меморандум за стратегическо партньорство между страните в областта на възобновяемите газове, биометана, водорода и други синтетични газове. Това съобщи министър-председателят на Украйна Денис Шмигал.

"Бюджетът на програмата „Единен пазар“ е 4,2 млрд. евро, а един от основните й компоненти е развитието на конкурентоспособността на бизнеса. Участието ни в този проект ще допринесе за допълнителна подкрепа за украинските предприемачи, които са в основата на нашата икономика", написа Денис Шмигал във Facebook.

"Единен пазар" е програма, одобрена за периода от 2021 до 2027 г. Нейната цел е да улесни достъпа до пазарите на ЕС и да подпомогне бизнеса. Тя включва подкрепа за конкурентоспособността на малките и средните бизнеси на страните от ЕС. Планира се 1 млрд. евро от бюджета да бъдат използвани за финансиране на програмата COSME, която е специализирана, наред с другото, в предоставянето на достъп на предприемачите до европейско финансиране. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.