7 Юли, 2026

Украйна може да бъде принудена да изчака до следващото десетилетие за членство в ЕС

Украйна може да бъде принудена да изчака до следващото десетилетие за членство в ЕС

Редица проблеми може да станат причини присъединяването на Украйна към Европейския съюз да бъде отложено поне до 2030 година, а може би Киев ще бъде принуден да изчака и до следващото десетилетие, отбелязват в редакцията на британския вестник The Times.

Възниква въпросът колко сериозен е ЕС относно присъединяването на Украйна.

Споровете на срещата на върха за разходите са дреболии в сравнение с прогнозната цена на членството на Украйна, която се оценява на 186 милиарда евро. Тези средства следва да бъдат похарчени от силните държави в ЕС. Повечето страни членки също се страхуват да не загубят националното си вето по въпроси като бъдещето на бюджетите или разширяването.

В същото време членството в ЕС има както тактически, така и геополитически характер. Може да укрепи Украйна, закотвяйки я на Запад преди евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. Бившият президент на САЩ ясно заяви желанието си да спре финансирането на украинската армия.

"Украйна е част от геополитическата сфера на Европа. Също и Западните Балкани, Турция и Кавказ. Това повдига друг въпрос: може ли да се позволи на Украйна да прескочи опашката, когато необходимостта от приемането на Сърбия, Албания и Босна е още по-належаща?“, питат от редакцията.

Изданието подчертава, че присъединяването на страна с размерите и стратегическото значение на Украйна би довело до най-радикалните промени в ЕС през последните десетилетия. Украйна беше най-бедната страна в Европа още преди руската инвазия, припомня вестникът, цитиран от "Фокус".

Сподели:
Нетаняху:  Въпреки отделните разногласия с Тръмп сме на едно мнение по най-важните въпроси за Иран

Нетаняху: Въпреки отделните разногласия с Тръмп сме на едно мнение по най-важните въпроси за Иран

Той коментира и възможността Съединените щати да продадат изтребители F-35 на Турция, като предупреди, че подобна сделка би нарушила стратегическия баланс в Близкия изток.

Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

„Днес слагаме край на пропагандното излъчване в обществените медии“, написа премиерът във Фейсбук.

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са  младите момчета от "Продължаваме промяната"

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са младите момчета от "Продължаваме промяната"

Заяви, че Ердоган „също като Ататюрк много обича България“. Нерде Ердоган, нерде Ататюрк, бихме му казали

Коментари (0)