19 Юли, 2026

Украйна осъди отказа на Монголия да арестува Путин

Украйна осъди отказа на Монголия да арестува Путин
Владимир Путин

„Отказът на Монголия да арестува издирвания с международна заповед Владимир Путин нанесе сериозен удар върху международната наказателноправна система“.

Това заяви украинското външно министерство, съобщи US News.

Путин пристигна в Монголия за разговори, които вероятно ще се съсредоточат върху нов газопровод, свързващ Русия и Китай. Издадената миналата година заповед за арест на Путин от Международния наказателен съд (МНС) задължава 124-те държави членки на съда, включително Монголия, да арестуват руския президент и да го предадат на съда в Хага, ако той стъпи на тяхна територия.

Говорителят на украинското външно министерство Хеоргий Тихий заяви, че неуспехът на Монголия да задържи Путин е „тежък удар по Международния наказателен съд и системата на наказателното право.

„Монголия позволи на обвиняем престъпник да избегне правосъдието, като по този начин споделя отговорността за военните престъпления“, написа той в Telegram.

„Украйна ще работи със съюзниците си, за да гарантира, че Монголия ще усети последствията“, добави говорителят.

Миналата седмица Украйна призова Монголия да арестува Путин по време на посещението му.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва не се притеснява от никакви действия във връзка със заповедта. Той каза, че Русия има „чудесен диалог“ с Монголия и всички аспекти на посещението са били обсъдени предварително.

Заповедта на МНС обвинява Путин в незаконно депортиране на стотици деца от Украйна. Кремъл отхвърли обвинението, като заяви, че то е политически мотивирано. | БГНЕС
Сподели:
Русия удари увеселителен парк в Одеска област: Има загинали, издирват под развалините

Русия удари увеселителен парк в Одеска област: Има загинали, издирват под развалините

Ракетите разрушиха къщи на рибари и повредиха шест леки автомобила

Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Мамдани изрази категоричната си позиция, като определи израелския премиер за „военен престъпник“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Обвиненията срещу задържаните включват членство в терористичната организация, публикуване на пропаганда в социалните медии и финансиране на групировката

Коментари (0)