Службата за сигурност на Украйна повдигна обвинения задочно на три руски официални лица, свързани с организирането на обиск и изтезания на цивилни в окупираните Бердянска и Запорожка област, съобщи „Киев Индипендънт“.
Според разследващите руският полковник Александър Корнеев, заместник-прокурорът на окупационния орган Евгений Свистунов и водещият следовател на окупационната администрация Денис Шекховец са организирали набези на Руските въоръжени сили, за да отвлекат жители и проукраински сътрудници в окупирания град.
Отвлечените жители на Бердянск след това са били подлагани на мъчения с електрически ток, докато са били оставяни без храна и вода за дълги периоди от време в опит за привличане на жертвите да сътрудничат с Руските въоръжени сили.
Твърди се, че тримата обвинени служители са участвали лично в набезите на местни домове в търсене на проукраински дисиденти.
Повдигнати са им обвинения задочно съгласно Наказателния кодекс на Украйна за „нарушение на законите и обичаите на войната“.
Украинските власти неведнъж са атакували тези, обвинени в изтезания на жители в региона. На 5 май Агенцията за военно разузнаване на Украйна потвърди, че експлозия в автомобил в Бердянск е убила руско официално лице, за което се предполага, че е било отговорно за създаването на камери за мъчения в Запорожка област.
Украйна е регистрирала досъдебна информация за най-малко 128 000 жертви на предполагаеми руски военни престъпления, съобщи Главната прокуратура в средата на май. Те включват умишлени атаки срещу цивилни, нападения срещу културни обекти или лечебни заведения, мъчения и депортация. | БГНЕС
Още от Свят
Радан Кънев е новият лидер на ДСБ
В състезанието за поста той надделя над депутата Йордан Иванов, а третият кандидат - представителят на софийската организация Васко Василев, се оттегли
Моджтаба Хаменей заплаши с „неизбежно“ отмъщение за смъртта на баща му
Всъщност няма независимо потвърждение за авторството на обръщението, нито за това в какво състояние е сегашният върховен лидер на Иран
Европа се въоръжава - може ли да замести американските технологии?
С програмата ELSA (European Long-Range Strike Approach) шест европейски страни, сред които Франция, Германия и Великобритания, искат да разработят редица високоточни оръжия с голям обсег