6 Март, 2026

Унгария и Полша наложиха вето върху бюджета на ЕС и фонда за възстановяване

Унгария и Полша наложиха вето върху бюджета на ЕС и фонда за възстановяване

В понеделник Унгария и Полша блокираха приемането от правителствата на Европейския съюз на бюджета за 2021-2027 г. и на фонда за възстановяване на 27-членния блок, тъй като се включва клауза, която обуславя достъпа до отпусканите средства при спазване на върховенството на закона, съобщава Ройтерс.

На среща в Брюксел посланици на правителствата на ЕС трябваше да подкрепят компромиса, постигнат по отношение на общия пакет от 1,8 трилиона евро с Европейския парламент, но не можаха да сторят това заради ветото от страна на Варшава и Будапеща.

Германското председателство на ЕС заяви, че посланиците са гласували обвързването между средствата и зачитането на върховенството на закона, тъй като това гласуване изисква само квалифицирано мнозинство.

Но що се отнася до гласуването на самия дългосрочен бюджет от 1,1 трилиона евро и пакета за възстановяване на стойност 750 милиарда евро, които изискват единодушна подкрепа, "две държави-членки на ЕС изразиха резерви", заяви немското председателството, визирайки Унгария и Полша.

По-рано през деня ЕК посочи, че Европейският съюз би трябвало да постигне споразумение за дългосрочния бюджет на общността за периода 2021-2027г. по време на председателството на Германия, което приключва на 31-ви декември. Според комисията германското председателство на ЕС ще успее да намери решение на проблема с очакваното вето на Унгария върху бюджета на 27-членния блок.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом:  Руската разузнавателна информация за Иран не оказва влияние върху хода на военните операции

Белият дом: Руската разузнавателна информация за Иран не оказва влияние върху хода на военните операции

„Явно това не прави разлика по отношение на военните операции, защото ние ги унищожаваме напълно. Постигаме военните цели на тази операция и това ще продължи", заяви Левит пред журналисти

Разузнавателни данни на САЩ: Пекин се готви да достави на Иран компоненти за ракети

Разузнавателни данни на САЩ: Пекин се готви да достави на Иран компоненти за ракети

„Китай е по-предпазлив в своята подкрепа. Той иска войната да приключи, защото тя застрашава неговите енергийни доставки“, каза пред изданието един от източниците

Киев: Седемте служители на украинска банка, които Орбан взе за заложници, са свободни

Киев: Седемте служители на украинска банка, които Орбан взе за заложници, са свободни

Сибига написа в социалната мрежа "Екс", че освободените му сънародници са преминали украинската граница и са в безопасност