5 Февруари, 2026

В Донецк е арестуван Леонид Харченко, обвинен за свалянето на малайзийския боинг

В Донецк е арестуван Леонид Харченко, обвинен за свалянето на малайзийския боинг

В Донецк е арестуван Леонид Харченко, ключова фигура в свалянето с ракета на малайзийския боинг  над Донбас през 2014 година. Той е един от четиримата обвиняеми по делото, което се води в Нидерландия на базата на международно независимо разследване, съобщава ВВС.

Съдът е предявил на Харченко официално обвинение за участие в свалянето на самолета.

През 2014 година Харченко е с позивна "Крот" ("Къртица") и е командир на едно от разузнавателните подразделения на ГРУ в Донецк.

Харченко първоначално е задържан по друго наказателно преследване, в момента той се намира в предварителния арест на Министерството на правосъдието на самопровъзгласилата се ДНР

Близки до Харченко предполагат, че по този начин той ще бъде изолиран и предпазен от действия на спецслужбите на Украйна.

Припомняме, че през лятото на 2019 година украински спецназовци успяха да "отведат" в Киев бившия ракетчик от ДНР Владимир Цемах, който също е обвинен за свалянето на "Боинг" МН17.

През септември 2019 година обаче Цемах беше изпратен в Москва в рамките на размяна на пленници между Украйна и Русия и в момента отново живее на територия, контролирана от така наречената ДНР.

Харченко е единственият от обвинението, който е гражданин на Украйна. Останалите трима - Гиркин, Дубински и Пулатов са граждани на Русия, служили в спецподразделения на ФСБ, ГРУ и вътрешни войски.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.