12 Декември, 2025

В Италия разследват действията на властите в началото на пандемията

В Италия разследват действията на властите в началото на пандемията

Италианската полиция иззе документи на здравното министерство в Рим в рамките на разследване за реакцията в началната фаза на епидемията от коронавируса, съобщиха два добре осведомени източника, цитирани от Ройтерс.

През пролетта прокурори в северния град Бергамо, най-тежко засегнатия италиански град от пандемията през март и април, започнаха да разглеждат възможности за търсене на наказателна отговорност за епидемията, съобщава БТА.

Първоначално разследването се фокусира върху това, защо районът на Бергамо не е бил карантиниран като „червена зона“ и защо болница, от която е тръгнала епидемията, не е била бързо затворена.

Оттогава обхватът на разследването се разшири до проверка дали приетият преди 15 години национален план на Италия за случай на пандемии е бил актуализиран пред избухването на епидемията от коронавируса, и дали е бил приложен правилно.

„Това е причината, поради която на полицията е наредено да изземе документи, включително имейли, електронни съобщения и протоколи на съвещания и дискусии от министерството и други обществени ведомства“, каза един от източниците.

На този етап от разследването то не е насочено срещу конкретни лица, отбелязва Ройтерс.
Сподели:

Коментари (0)

Москва твърди, че са превзели Северск, Путин отново игнорира мирния план на Тръмп

Москва твърди, че са превзели Северск, Путин отново игнорира мирния план на Тръмп

Демонстрацията на руския диктатор, че стратегическа инициатива е изцяло в ръцете на Москва, показва, че Путин категорично отхвърля условията на Киев за мир и игнорира предложенията на Тръмп за по-бързо прекратяване на войната

Последният рубеж: Зеленски между руското настъпление и битката за оцеляване на Украйна

Последният рубеж: Зеленски между руското настъпление и битката за оцеляване на Украйна

Украинският президент навлиза в най-тежкия период от войната – с изострящ натиск от руските сили на фронта, намаляваща западна подкрепа и растящо вътрешно напрежение, което поставя под въпрос политическата му устойчивост като лидер на страната

Украйна е готова на демилитаризирана зона в Донбас с изтегляне войските на 2-те страни

Украйна е готова на демилитаризирана зона в Донбас с изтегляне войските на 2-те страни

С наведен поглед и мразовит глас германският канцлер Фридрих Мерц днес заяви, че Украйна е готова да приеме териториални отстъпки, пише "Монд"