Службата за държавна сигурност на Латвия съвместно със Службата за военно разузнаване и сигурност са задържали миналата година двама души по подозрение в многогодишно сътрудничество с военното разузнаване на Русия. Има съмнения, че са предоставяли на руските служби конфиденциална информация за отбранителния сектор на Латвия, съобщи днес агенция ЛЕТА.
Уточнява се, че лицата са били задържани в рамките на разследванията подве наказателни дела. По информация на специалните служби на Латвия, тези хора са се срещали на територията на Русия с представители на руското военно разузнаване. На двамата е наложена мярка задържане под стража. На 30 декември 2021 г. Службата за държавна сигурност е предала на прокуратурата материалите по едното наказателно дело с искане да се повдигне наказателно производство срещу заподозрения.
Според получената по време на разследването информация, въпросното лице е използвало контактите, установени по време на професионалната му практика, за получаване на обобщения, анализи и предаване на руското военно разузнаване на информация за боеспособността, процедурите, плановете и ученията на Националните въоръжени сили на Латвия, покупките в областта на отбраната и разширяването на контингента на НАТО на територията на страната. В рамките на процесуалните действия са получени значителни по обем доказателства, включително документи и носители на информация.
По второто наказателно дело лицето е заподозряно в дългосрочно сътрудничество с военното разузнаване на Русия, предоставяне на информация, свързана с военните интереси на Москва. В интерес на разследването допълнителна информация не се предоставя, съобщава БГНЕС
Още от Свят
Пресъхващият Дунав разкри мотоциклет от Втората световна и останки на двама войници
Находката е открита в района срещу унгарския парламент. След необходимите изследвания останките се очаква да бъдат погребани в германско военно гробище край Будапеща.
Лихтенщайн въведе равенство между половете в наследяването на трона
Лихтенщайн е конституционна монархия, начело с княз Ханс-Адам Втори от 1989 г., синът на княза, престолонаследникът Алоис, изпълнява функциите на регент и управлява ежедневните държавни дела от 2004 г.
Остане ли Украйна без прехващачи, Русия ще „унищожи“ ТЕЦ-овете още през ноември
Генератори, инвертори, слънчеви панели.. Трябва да се мисли за това, че утре да няма да има ток или отопление, каза офицерът от Централното управление за иновационни дейности на украинските въоръжени сили Андрий Онистрат