11 Април, 2026

В РСМ избират наследник на Заев начело на СДСМ

В РСМ избират наследник на Заев начело на СДСМ

Зоран Заев

Днес в РС Македония всички членове на Социалдемократическия съюз (СДСМ), които притежават електронна партийна книжка, ще имат право да гласуват за избор на нов председател на партията. Те ще гласуват в 194 избирателни секции на територията на цялата страна. Според последните данни в СДСМ членуват около 60 000 души, съобщава БГНЕС.

До извънредния вот се стигна след като Заев подаде оставка от поста си на лидер на СДСМ поради катастрофалната загуба на местните избори на 31 октомври тази година.

Трима са кандидатите за лидерския пост в партията. Като фаворит се сочи сегашният заместник финансов министър Димитър Ковачевски. Зад неговата кандидатура застана открито Зоран Заев, който го включи в преговорите за разширяването на управляващата коалиция с още една партия - албанската формация „Алтернатива“.

Премиерът на РСМ Зоран Заев подаде оставка
Другите двама кандидати са Фросина Ременски и Йован Деспотовски. След избора на новия председател на партията СДСМ ще организира конгрес, на който новият лидер ще бъде избран и като бъдещ мандатоносител.

Зоран Заев ръководи СДСМ в продължение на 12 години. Той бе избран за премиер за първи път в края на месец май 2017 г. Той смята да се оттегли и от премиерския пост.
Сподели:

Коментари (0)

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Това се случва на фона на сложните отношения със САЩ и забавянето на мирните преговори

Лавров: Русия трябва да получи гаранции за сигурност

Лавров: Русия трябва да получи гаранции за сигурност

"Ще пропусна, че никой в Европейския съюз не каза нито дума за гаранции за сигурност на Русия, без което конфликтът не може да бъде преодолян“, заяви руският министър

Лондон се отказа да връща военна база  на Мавриций след критики от Тръмп

Лондон се отказа да връща военна база на Мавриций след критики от Тръмп

Говорителят отбеляза, че военната база, разположена на острова, е „ключов военно-стратегически актив както за Обединеното кралство, така и за САЩ“