Въпреки националната карантина, която е в сила в събота и неделя в цяла Турция, хиляди български изселници се готвят да гласуват там. Седемте секции в Истанбул получиха изборните книжа и материали. Пандемията поставя голяма въпросителна пред очакваната активност в южната ни съседка.
Тази вечер Истанбул буквално опустя. Градът е в 48-часова национална карантина. Въпреки това, изборният ден за българите ще може да се осъществи. Не се очакват опашки пред избирателните секции.
За пръв път от 30 години хилядите български изселници в квартал "Авджълар" в Истанбул ще гласуват не в традиционното си училище, а в ново. След 16 ч. секцията беше запечатана.
В "Авджълар" има една секция. Ние взаимно с общинта, с дружествата, с Консулството заедно направихме организацията много добре, каза Хюлия Алтън, Организация на балканските турци в "Авджълар".
По улиците на квартала от Общината призовават хората да гласуват. Агитационни материали има на една партия. Според наблюдатели, вотът на изселниците е единен, за разлика от 2017-а.
Тогава около 29 000 гласа бха подадени от Турция и се разделиха на две партии. Обаче на тези избори аз не очаквам разцепление. Болшинството от гласовете ще отидат в една партия, каза Нахиде Дениз, кореспондент на БНТ в Истанбул.
Пак една партия ще бъде, смята Хюлия Алтън.
500 са подадените в "Авджълар" заявления за гласуване, в целия Истанбул - 21 000, секциите са 7, активността е голямата въпросителна.
Хората се страхуват да отидат навън и между другото, на предишните избори горе-долу 30 000 български граждани са гласували тук в секциите. Сега смятам, че долу-горе на половина ще намали това - 15 или 20 000, смята Исмаил Шахин, отг. редактор във в. "Миллиет".
Тази година изселниците ни ще могат да гласуват с предварително попълнени декларации, което ще ги улесни. Но секциите са 35 - което, според изселниците, не е достатъчно.
Макар че има пандемия очаквам пак да има навалица и опашки всъщност, допълва Хюлия Алтън.
Опашки се очакват и в Бурса, където има най-много секции в Турция - осем.
Общините засега твърдят, че не организират автобуси с избиратели до България, а се стремят да улеснят гласуването тук, каза д-р Кадер Йозлем, преподавател по международни отношения в Университета в Бурса.
От нас никой не е искал автобуси, за да ходи до България.
Правим всичко с дружествата на изселниците да гласуват тук, каза Туран Ханчерли, кмет на кв. "Авджълар", Истанбул.
Истанбул е под пълна карантина в събота и неделя. Полицията задържа всички, излезли навън без основание.
Фактор
Тази вечер Истанбул буквално опустя. Градът е в 48-часова национална карантина. Въпреки това, изборният ден за българите ще може да се осъществи. Не се очакват опашки пред избирателните секции.
За пръв път от 30 години хилядите български изселници в квартал "Авджълар" в Истанбул ще гласуват не в традиционното си училище, а в ново. След 16 ч. секцията беше запечатана.
В "Авджълар" има една секция. Ние взаимно с общинта, с дружествата, с Консулството заедно направихме организацията много добре, каза Хюлия Алтън, Организация на балканските турци в "Авджълар".
По улиците на квартала от Общината призовават хората да гласуват. Агитационни материали има на една партия. Според наблюдатели, вотът на изселниците е единен, за разлика от 2017-а.
Тогава около 29 000 гласа бха подадени от Турция и се разделиха на две партии. Обаче на тези избори аз не очаквам разцепление. Болшинството от гласовете ще отидат в една партия, каза Нахиде Дениз, кореспондент на БНТ в Истанбул.
Пак една партия ще бъде, смята Хюлия Алтън.
500 са подадените в "Авджълар" заявления за гласуване, в целия Истанбул - 21 000, секциите са 7, активността е голямата въпросителна.
Хората се страхуват да отидат навън и между другото, на предишните избори горе-долу 30 000 български граждани са гласували тук в секциите. Сега смятам, че долу-горе на половина ще намали това - 15 или 20 000, смята Исмаил Шахин, отг. редактор във в. "Миллиет".
Тази година изселниците ни ще могат да гласуват с предварително попълнени декларации, което ще ги улесни. Но секциите са 35 - което, според изселниците, не е достатъчно.
Макар че има пандемия очаквам пак да има навалица и опашки всъщност, допълва Хюлия Алтън.
Опашки се очакват и в Бурса, където има най-много секции в Турция - осем.
Общините засега твърдят, че не организират автобуси с избиратели до България, а се стремят да улеснят гласуването тук, каза д-р Кадер Йозлем, преподавател по международни отношения в Университета в Бурса.
От нас никой не е искал автобуси, за да ходи до България.
Правим всичко с дружествата на изселниците да гласуват тук, каза Туран Ханчерли, кмет на кв. "Авджълар", Истанбул.
Истанбул е под пълна карантина в събота и неделя. Полицията задържа всички, излезли навън без основание.
Още от Свят
Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск
В социологическо изследване се отбелязва, че над 80% от руснаците смятат, че мащабна икономическа криза в Русия е неизбежна
Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция
В продължение на няколко месеца СБУ демонстрира най-високи показатели за защита на позициите на Украйна на фронтовата линия благодарение на използването на дронове от различни видове
Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота
Само в Московска област те са съсредоточили стотици пускови установки за системите С-400, С-500 и „Панцир“