Върховният представител за БиХ: Заплахите за отцепване на Република Сръбска трябва да се възприемат сериозно
Свидетели сме на политически дневен ред в действие, който подкопава териториалната цялост на Босна и Херцеговина“, каза Шмит
Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиян Шмит заяви, че заплахите за отцепване, идващи от босненско-сръбската съставна част Република Сръбска, не трябва да се разглеждат като проста реторика, а като реална опасност за мира и стабилността в Босна и Херцеговина, съобщи ХИНА, цитирана от БТА.
Шмит проведе извънредно заседание с посланиците на Управителния съвет на Съвета за прилагане на мира - органът, който наблюдава изпълнението на Дейтънското мирно споразумение. След срещата кабинетът на Шмит издаде прессъобщение, в което се казва, че дневният ред е бил фокусиран върху ситуацията в БиХ.
Шмит и командващият силите ЮФОР генерал-майор Ласло Стиц дадоха своите оценки за ситуацията със сигурността в страната.
"Върховният представител обърна особено внимание на многократните изявления за отделяне, направени от ръководството на Република Сръбска“, заяви кабинетът му.
"Тези изявления понякога се отхвърлят като политическа реторика. Това не е така. Свидетели сме на политически дневен ред в действие, който подкопава териториалната цялост на Босна и Херцеговина“, каза Шмит.
Той добави, че представители на РС ще трябва да обяснят своите критики, че прилагането на Дейтън е в ущърб на Република Сръбска..
"Това са фактите - няма законно право на отделяне и ентитетите (съставните части на Босна и Херцеговина - бел. ред.) не са държави. Субектите съществуват, само защото съществува Босна и Херцеговина. Всеки, който поставя това под съмнение, приема конфликт и международната общност няма да позволи това да се случи", каза Шмит.
"Международната общност, добави той, "следи много внимателно дали и какви дейности се предприемат в Република Сръбска, които е вероятно да нарушат реда в страната. Международната общност гарантира съществуването на държавата Босна и Херцеговина, както и мира и сигурността на всички хора в тази страна", заяви Шмит.
"Никой няма право да застрашава това. Приемам всеки опит за дестабилизация като сериозно предизвикателство към Дейтънското мирно споразумение", заяви Шмит.
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски