Министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър е в Сеул за среща с висши държавни служители, включително президентът Мун Дже Ин и възнамерява да остави ясно съобщение – Южна Корея трябва да компенсира Вашингтон за защитата, която 28 000 войници осигуряват. Това пише американското консервативно издание The Washington Examiner в свой анализ, цитиран от агенция "Фокус".
„Имаме много силен Алианс, но Корея е богата държава, която може и трябва да плаща повече за помощта и разходите за отбраната“, заяви Еспър на съвместна пресконференция със своя южнокорейски колега Йонг Кионг-Дуо.
Припомняме, че след преговорите от 2018 г., САЩ и Сеул се договориха, че Южна Корея ще увеличи вноските си за отбраната на страната до почти милиард долара. Въпреки това според южнокорейски източници Вашингтон настоява плащанията да се увеличат до пет милиарда.
Еспър не потвърди тази цифра, но заяви пред репортери, които пътуваха с него до Корея, че САЩ са „поискали значително увеличение на разпределението на разходите за нашите разположени войски“.
Очаква се идните дни преговорите да продължат и Еспър посочи, че е от изключителна важност Южна Корея да се съгласи на увеличено разпределение на разходите за отбрана преди края на 2019 г. Часовникът за ядрените преговори тиктака Севернокорейските медии са пълни с изявления за липсата на нови предложения за подновяването на преговорите за прекратяване на ядрената програма на Пхенян.
„Ако е възможно да договорим решение на въпросите, то ние сме готови да преговаряме със САЩ по всяко време и навсякъде“, заяви Ким Мьон-гил, дипломат от Министерството на външните работи в Пхенян.
Той отбеляза още, че ако САЩ целят да печелят време, както са направили по време на по-ранната среща между Ким Чен Ун и американския президент Доналд Тръмп в Стокхолм, то Пхенян няма желание за преговори.
„Сега след като информирахме САЩ за нашите изисквания и приоритети, топката е в техните ръце“, се казва още в неговото изявление.
Според нов доклад на американския проект „Цената на войните“ от университета в Браун, сумата, която САЩ са изхарчили за проведените от 11 септември 2001 г. насам войни, възлиза на 5,4 трилиона долара. Бъдещите облигации, включително грижа за ветераните от конфликтите, ще костват на Вашингтон още един трилион долара. Според доклада общо 800 хил. души са загинали във всички войни след 2001 г. в Ирак, Афганистан, Пакистан, Сирия, Йемен и на други места. По-рано тази година Пентагонът изчисли, че войните в Афганистан, Ирак и Сирия са коствали общо над 7500 долара за фискалната 2018 г. на американския данъкоплатец.
Още от Свят
Защо рублата се срина?
Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките
Хиляди протестират в Грузия и тази нощ
Вътрешното министерство на страната съобщи, че е задържало 43 души по време на протестите.
Украйна настоява НАТО да отправи покана за членството й следващата седмица
Според Сибига поканата за членство в НАТО ще се превърне в „адекватен отговор на съюзниците на постоянната ескалация на войната, която Русия отприщи“