8 Февруари, 2026

Вашингтон забрани на депутати от грузинската управляваща партия да влизат в САЩ

Вашингтон забрани на депутати от грузинската управляваща партия да влизат в САЩ

След влизането в сила на спорния закон, който ограничава чуждестранното влияние върху неправителствените организации в Грузия, Вашингтон обяви забрани за влизане в страната на депутати от грузинската управляваща партия, предаде агенция ДПА, цитирана от БНР. 

Първоначално санкциите засягат между две и три дузини лица, включително членове на парламента от управляващата партия "Грузинска мечта“ и членове на техните семейства, съобщи говорителят на Държавния департамент Матю Милър.

Ако Грузия не промени закона, срещу който месеци наред се провеждат масови протести, може да последват нови санкции. 

Законът, който беше подписан от председателя на парламента в понеделник, налага по-строга отчетност на независимите медии и други организации на гражданското общество, ако те получават повече от 20 процента от финансирането си от чужбина. Критиците се опасяват, че това ще затрудни критичното отразяване в медиите и че, както в Русия, независимите организации ще бъдат възпрепятствани и заглушавани.
Сподели:

Коментари (0)

Руски спътници на прицел: Москва прихваща комуникации от ключови европейски сателити

Руски спътници на прицел: Москва прихваща комуникации от ключови европейски сателити

Според служители на ЕС, тези действия създават сериозен риск не само за изтичане на чувствителна информация, предавана от спътниците, но и за възможна манипулация на орбитите им. В най-лошия сценарий унищожаване на космически апарати

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Целта е от стратегическо значение за руския военно-промишлен комплекс, защото е специализиран в производството на уникални химически продукти, необходими на авиационната и космическата промишленост

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

Руските загуби и мащабът на щетите се изясняват, но това със сигурност ще се отрази на настъпателните възможности на окупаторите