7 Декември, 2025

Великобритания пред нов ценови шок заради скока в цената на газа

Великобритания пред нов ценови шок заради скока в цената на газа

Борис Джонсън

Сметките за ток в Обединеното кралство може да скочат до небето заради кризата с горивата в Европа, пише The Times.

Държавният регулатор на цените на газа Ofgem позволи на доставчиците да увеличат цената за битовите потребители през октомври с 12% - до 1277 паунда годишно.

Според анализатори цената на електроенергията може да скочи с 56 процента през април.

„Това ще бъде шок за мнозина, ще има последствия под формата на увеличаване на собствените разходи, инфлация и горивна бедност“, прогнозира анализаторът Мартин Янг.

Повечето електроцентрали в Обединеното кралство работят на газ, за ​​да генерират електричество, а енергийната криза в Европа оскъпи производството на ток.

Поскъпването на газа на континента започна през април - май. В началото на октомври те надминаха границата от 1000 долара. Историческият максимум - 2190 долара за хиляда кубически метра, беше регистриран на 21 декември.

Експертите смятат, че пазарът на горива е в криза заради ниското ниво на запълване на газовите хранилища в Европа, както и повишеното търсене в Азия./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.