5 Февруари, 2026

Венецуелският опозиционер Гонсалес Урутия напусна страната

Венецуелският опозиционер Гонсалес Урутия напусна страната

Гонсалес Урутия, снимка: БГНЕС

Той е потърсил убежище в Испания, страхувайки се за живота си

Опозиционният кандидат за президент Едмундо Гонсалес Урутия, който оспорва преизбирането на Николас Мадуро на 28 юли, напусна страната и потърси убежище в Испания, съобщи венецуелското правителство.

Гонсалес Урутия се укриваше в продължение на месец, като пренебрегна три последователни призовки да се яви пред прокурори, заявявайки, че присъствието на изслушването може да му коства свободата.

„След като преди няколко дни доброволно намери убежище в испанското посолство в Каракас, (Гонсалес Урутия) поиска от испанското правителство политическо убежище“, написа вицепрезидентът на Венецуела в социалните мрежи, като добави, че Каракас се е съгласил с безопасното му преминаване.

Външният министър на Мадрид Хосе Мануел Албарес съобщи в X, че Гонсалес Урутия „по негова молба“ е отпътувал с испански военен самолет, като добави, че Испания е „ангажирана с политическите права“ на всички венецуелци.

Адвокатът на Гонсалес Урутия Хосе Висенте Харо също потвърди пред АФП, че опозиционният кандидат е заминал за Испания, и отказа да коментира повече.

Венецуела е в политическа криза, откакто властите обявиха Мадуро за победител на изборите на 28 юли.

Опозицията се обяви против, като заяви, че разполага с доказателства, че Гонсалес Урутия е спечелил с голяма преднина.

Редица държави, включително САЩ, Европейският съюз и няколко латиноамерикански страни, отказаха да признаят Мадуро за победител, без Каракас да предостави подробни данни за гласуването.

След изборите венецуелските прокурори издадоха заповед за арест на Гонсалес Урутия заради настояването му, че е законният победител на изборите./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Украйна и Русия предприеха голяма размяна на военнопленници - първата от месеци

Украйна и Русия предприеха голяма размяна на военнопленници - първата от месеци

Сред завърналите се има защитници на Мариупол, някои украинци са били в плен от 2022 г.

Доклад на американския Конгрес обвинява ЕК в намеса на изборите в Румъния

Доклад на американския Конгрес обвинява ЕК в намеса на изборите в Румъния

Румънският президент Никушор Дан припомни, че намесата на Русия в изборния процес е констатирана в официални доклади на НАТО, ЕС и британското правителство 

Майкъл Наки: Паника в руската армия, Мъск им изключи Starlink

Майкъл Наки: Паника в руската армия, Мъск им изключи Starlink

Оказва се, че Русия е нарушавала енергийното примирие пет дни поред, а спазвала само три дни