7 Август, 2026

Весела Чернева: Разширяването на ЕС към Западните Балкани върви назад

Весела Чернева: Разширяването на ЕС към Западните Балкани върви назад
Весела Чернева, снимка: БГНЕС

"Страните от региона на Западните Балкани са потънали в собствените си проблеми и не очакват някаква помощ от Брюксел. Явно притегателната сила на евроинтеграцията е престанала да играе тази роля на катализатор на реформи, престанала е да стимулира политиците и хората. Ролята на България се споменаваше във всяка среща по много негативен начин във връзка с българското вето, което спря РСМ и Албания за преговори с Европейския съюз (ЕС)", коментира пред БНР заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева. През последната седмица тя беше на обиколка в региона. 

Тя посочи, че разширяването на ЕС към Западните Балкани не само, че буксува, а дори върви назад. 

"Във всичките тези страни доверието е намаляло драстично. В момента, в който РСМ и Албания започнат да преговарят с ЕС, целият климат на отношенията с ЕС ще се промени". 

"В Косово, в Черна гора, в Босна изглежда, че начинът да изразят протеста си за много хора е чрез бойкот на парламентаризма. Това е, с което сърбите заплашват в Северно Косово. Една проруска партия в Черна гора бойкотира парламента. В Босна - Република Сръбска заплашва да се оттегли от институциите. Изглежда, че това е матрицата на поведение, за да се демонстрира опърничавост и нежелание да участват в многонационалните институции на съответните държави, от които са част. За първи път от 25 години мисля, че има очевидна прилика в тези действия и че има енергия за такъв отпор, който може да прелее в насилие", каза още тя.   

По думите ѝ натрупването на критични точки в Балканите, особено около сръбските общности, може да се превърне в проблем. 

"Надявам се да не се стига до напрежение, което да изиска намеса на мироопазващи сили. Този 25-годишен цикъл произведе мир и някаква стабилност, но не произведе мултиетнически общества, напротив, доведе до допълнително свиване в себе си на различните етноси". 
Сподели:
Испания: Ще предприемем пропорционални мерки срещу Италия, ако Рим не отмени временния граничен контрол

Испания: Ще предприемем пропорционални мерки срещу Италия, ако Рим не отмени временния граничен контрол

Мадрид каза още, че „огромното мнозинство“ от приблизително 72 000 мигранти, влезли в Сеута при масовото преминаване на 30 юли, вече са се върнали в Мароко

Пакистан, Турция и Саудитска Арабия сключиха отбранителен пакт с клауза като чл. 5 на НАТО

Пакистан, Турция и Саудитска Арабия сключиха отбранителен пакт с клауза като чл. 5 на НАТО

„Споразумението има за цел да засили колективното възпиране срещу всякакъв акт на агресия"

Дронове атакуват Крим вече половин денонощие: пожар избухна край пристанището в Ялта

Дронове атакуват Крим вече половин денонощие: пожар избухна край пристанището в Ялта

По-късно Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна потвърди ударите по руски военни обекти на полуострова.

Коментари (0)