17 Март, 2026

Вицепремиерът на РСМ: Чакаме новото българско правителство, за да продължим преговорите

Вицепремиерът на РСМ: Чакаме новото българско правителство, за да продължим преговорите

Никола Димитров, снимка: БГНЕС

Ще направим всичко възможно да стигнем до достоен изход от спора с България, каза вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров, споделяйки обаче, че допуска и отрицателно решение.

В интервю за "Утрински брифинг", цитирано от БГНЕС той подчертава, че и след напускането на Заев като министър-председател, който остави силна следа върху цялата инициатива за разрешаване на спора с България, курсът на страната ще остане същият.

„Курсът ще остане. Всеки политик си има своите политики, със Заев изкачихме голямата планина с Преспанския договор. Като държава на кръстопът ще направим всичко възможно, за да стигнем до достоен изход от този проблем, който има потенциал да промени атмосферата в целия регион, но, за съжаление, не изключвам отрицателно решение“, казва Димитров.

Той посочва, че се чака съставянето на ново българско правителство, за да продължат разговорите.

"Добрата новина идва от Скопие. Имаме споразумение с опозицията, че преговорите с ЕС трябва да започнат", казва още Димитров.

По отношение на изявленията от албанска страна за възможността двете страни да се разделят за започване на преговори с ЕС, според Димитров това в момента не е възможно, тъй като, казва той, „ние чакахме Албания, когато тя срещна отпор в холандския парламент, а и чуждестранните партньори не са настроени да подкрепят разделяне“.

Вицепремиерът по европейските въпроси допълва, че ясното послание на заместник-помощника на държавния секретар на САЩ Габриел Ескобар е, че приоритет на САЩ за Балканите е интеграцията на Албания и Северна Македония в ЕС.

Димитров посочва, че американците са важен фактор в региона, но и основен партньор на Европа в контекста на НАТО и, разбира се, Вашингтон има влияние. Той добавя още, че Ескобар е подчертал по време на разговорите, че Северна Македония е надежден партньор и че САЩ могат да помогнат.
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Той добави, че свалянето на духовното ръководство от самите иранци „няма да стане наведнъж" и няма да бъде лесно.

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

По думите на Шойгу броят на т. нар. „саботажни атаки“ срещу Русия е нараснал с около 40% през 2025 г.

Европейският съюз отмени финансовите мерки срещу Косово

Европейският съюз отмени финансовите мерки срещу Косово

"Мога да потвърдя, че Комисията вече е освободила всички средства за финансова помощ за Косово“