Военноморските сили (ВМС) на САЩ пускат в експлоатация USS Oregon (SSN 793), най-новата бърза атакуваща подводница от клас Вирджиния, съобщава Пентагона, предава news.bg.
USS Oregon (SSN 793) е трети кораб на ВМС на САЩ, пуснат на вода, с името Орегон, но е първият от повече от век. Първият е бригантина на въоръжение от 1841 до 1845 г. Вторият е боен кораб от клас Индиана, пуснат в експлоатация през 1896 г., участващ в Испано-американската война и в крайна сметка изведен от експлоатация за през 1919 г.
"Няма съмнение значението, което тази подводница, кръстена на великия щат Орегон, ще играе в бъдещето на сигурността на нашата нация", коментира секретарят на ВМС Карлос Дел Торо. "Този екипаж е жизненоважен за нашата подводна мисия и аз очаквам с нетърпение всичките им успехи."
Орегон е втората подводница Block IV Virginia, която влиза в експлоатация, предназначена да изпълнява основните мисии на подводните сили: борба с подводници; борба с надводни сили; доставка на сили за специални операции; ударна война; разузнаване, наблюдение и разузнаване; и минна война.
Тези способности позволяват на подводните сили да действат навсякъде и по всяко време и допринасят за регионалната стабилност и запазването на бъдещия мир.
Орегон развива скорост над 25 възела под вода, екипажът е приблизително 136 души.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.