Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви в сряда, че ситуацията на бойното поле „създава възможност“ да се предприемат стъпки за прекратяване на войната не по-късно от 2025 г.
„През октомври, ноември и декември имаме шанс да придвижим нещата към мир и трайна стабилност“, посочи той.
„Ситуацията на бойното поле създава възможност да направим този избор – избор за решителни действия за прекратяване на войната не по-късно от 2025 г.“, каза той пред Среща на върха Украйна-Югоизточна Европа в Дубровник.
На срещата в Хърватия е и министър-председателят Димитър Главчев.
Това е третото поред издание на този формат на високо политическо равнище след срещите в Тирана на 28 февруари в Атина на 21 август.
Подкрепата за Украйна е във фокуса на лидерския форум в Дубровник. В рамките на срещата министър-председателят Главчев ще препотвърди позицията на България, която от началото на войната категорично и последователно подкрепя Киев.
Още от Свят
Марин льо Пен тръгна на предизборна обиколка с Бардела - амбицирана да стане президент
Жордан Бардела е сочен за бъдещ премиер, ако Льо Пен спечели президентския вот.
ЕП: Сърбия подкопава суверенитета на съседните държави, превърна се в база за дейността на руските служби в Европа
ЕП призовава Сърбия ясно и последователно да демонстрира геополитическата си ориентация към ЕС, включително чрез пълно съгласуване с общата външна политика, особено по отношение на санкциите срещу Русия
Украйна: Свалихме руски терористичен самолет
Според предварителна, но все още непотвърдена информация, сваленият самолет е руски изтребител-бомбардировач Су-34