18 Юли, 2026

Войната в Близкия изток: адът на хиляди палестинци

Войната в Близкия изток: адът на хиляди палестинци

Вече не остана местенце, където да се скрием, но продължаваме да бягаме, споделят местни хора

Тим Асман, Дойче веле

Израел разшири сухопътната си операция и към южните части на ивицата Газа. "Вече не остана местенце, където да се скрием, но продължаваме да бягаме": положението на палестинците изглежда все по-отчайващо.

Хуманитарното положение в ивицата Газа е тежко - липсва не само храна, но и гориво. Видеоматериали показват как хората вече атакуват и камиони с хуманитарни помощи, които разграбват. Взимат дори празните дървени палети, за да ги използват за огрев, пише АРД.

Офанзивата се разширява на юг

Боеве се водят не само на север: израелската военна операция вече обхваща цялата територия на ивицата Газа. Армията разпространи кадри, които би трябвало да показват войските по време на сухоземната офанзива, виждат се и танкове. Частите получават подкрепа и от въздуха. Армията съобщи, че миналата нощ са били поразени 200 цели в ивицата Газа.

„Ще продължим да оперираме в съответствие с международното право", каза говорителят на израелската армия Даниел Хагари. Военните щели да се концентрират срещу центровете на Хамас. „Преследвахме ги в северната част на Газа, а сега ги преследваме и на юг", е цитиран от АРД да казва говорителят.

"Местим се от едно място на друго"

За престрелки се съобщава и от град Хан Юнис в южната част на Газа. Израелската армия предполага, че там има командни централи и водещи фигури на Хамас. Стотици хиляди хора са избягали на юг от водените на север сражения.

От армията информират на арабски за засегнатите от нападенията райони и призовават към бягство. Но заради липсата на ток и интернет на потърпевшите им е трудно да се информират, отбелязва АРД. По преценки на ООН около 80 процента от 2,2 милиона жители на ивицата Газа междувременно са превърнати във вътрешни бежанци.

Мъж, който бяга заедно със семейството си, описва пред германската медия ситуацията по следния начин: „Вече няма нито едно сигурно място, но ние въпреки това бягаме. Какво друго можем да направим? Имаме деца и тъй като цяла нощ имаше обстрел, бягаме от едно място на друго, но никъде няма сигурност".

САЩ и Катар се опитват да посредничат

Междувременно САЩ и Катар се опитват да договорят ново примирие. Но изгледите за подобна пауза и свързаното с нея освобождаване на още заложници за момента не изглеждат големи. Израелският премиер Бенямин Нетаняху изтъкна, че целта е елиминирането на Хамас в ивицата Газа.

При това Израел очевидно иска да открие и да елиминира лидерите на Хамас не само в Газа, но и в други държави. Правителството е дало зелена светлина за това, каза Ронен Бар, ръководителят на вътрешното разузнаване Шин Бет в изявление, разпространено от медиите.

"Задачата ни е да унищожим Хамас"

Шефът на тайните служби направи историческо сравнение между нападението по време на Олимпийските игри от 1972 година (когато палестинска терористична организация взе за заложници 11 души от израелския национален олимпийски отбор с искане за освобождаване на 200 палестински затворници в Израел, б.ред.) и сегашната реакция на израелското правителство. „Кабинетът ни е дал задача и тя е да унищожим Хамас. Твърдо решени сме да направим това", каза Ронен Бар.

„Всичко е както навремето в Мюнхен", посочи Бар и подчерта: „Ще ги издирим навсякъде - в ивицата Газа, на Западния бряг на река Йордан, в Ливан, в Турция, в Катар. Това ще продължи няколко години. Но ние ще бъдем там, за да изпълним мисията си".

В момента обаче всички усилия са концентрирани върху операцията в ивицата Газа. Наблюдателите прогнозират засилване на сраженията и все по-големи страдания за цивилното население.

Сподели:
Зеленски назначи Александър Поклад за временно изпълняващ длъжността председател на СБУ

Зеленски назначи Александър Поклад за временно изпълняващ длъжността председател на СБУ

Преди това той заемаше поста първи заместник-председател на СБУ

Американски адмирал: Украйна няма да загуби войната

Американски адмирал: Украйна няма да загуби войната

По думите му все повече военноморски сили по света внимателно следят действията на Украйна и започват да променят собствените си концепции за развитие на флотовете си,

Държавният департамент на САЩ осъди остро брутално изявление на сръбски министър

Държавният департамент на САЩ осъди остро брутално изявление на сръбски министър

Европейският комисар по разширяването Марта Кос определи изявлението като „ужасяващо“ и изрази мнение, че след подобни прояви оставането на Паунович на министерския пост е немислимо

Коментари (0)