30 Април, 2026

Wall Street Journal: Руските спецслужби с кампания срещу западните ваксини срещу COVID-19

Wall Street Journal: Руските спецслужби с кампания срещу западните ваксини срещу COVID-19

Руските спецслужби провеждат активна кампания за дезинформация, целяща разрушаване на доверието към ваксините срещу COVID-19 произведени от западни компании, използвайки публикации в интернет, в които се поставя под съмнение тяхната безопасност, пише Wall Street Journal като се позовава на американски официални лица.

Представител на Центъра за глобално взаимодействие на Държавния департамент на САЩ, който проследява чуждестранните кампании за дезинформация, посочил няколко сайта, които, според него, са послужили за прикритие на руското разузнаване.

В публикациите се преувеличават страничните ефекти на ваксините, поставя се под съмнение тяхната ефективност и се твърди, че властите на САЩ са ускорили процеса на одобрение на ваксината на Pfizer, както и други лъжливи или въвеждащи в заблуждение читателя твърдения.

Макар че аудиторията на тези сайтове не е особено голяма, американски официални лица заявяват, че те правят "лъжливи интерпретации, които да бъдат засилени от руските и международни медии".

"Тези канали са директно свързани с руското разузнаване. Всички те принадлежат на чужди физически лица и се намират извън пределите на САЩ. Те силно се различават по обхвата, тона, аудиторията, но всички са част от руската пропагандна и дезинформационна екосистема", добавя източникът на Wall Street Journal.

Руските държавни медии и руските правителствени акаунти в "Туитър" се опитват да поставят под въпрос безопасността на ваксината на Pfizer и, според експерти, това е опит да бъдат подобрени продажбите на руската ваксина "Спутник V".

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.