5 Февруари, 2026

Йелън: САЩ планират да отпуснат 20 млрд. долара за заем за Украйна

Йелън: САЩ планират да отпуснат 20 млрд. долара за заем за Украйна

Съединените щати планират да предоставят 20 млрд. долара за пакета от заеми за Украйна на Г-7 и скоро може да обявят нови санкции, насочени срещу руските оръжейни доставки, заяви във вторник министърът на финансите Джанет Йелън.

„Много сме близо до финализиране на американската част от този пакет от заеми в размер на 50 млрд. долара“, заяви тя на пресконференция, докато световните финансови лидери се събират във Вашингтон за годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка.

Лидерите на Г-7 са близо до финализиране на плана, като политиците ще се срещнат по-късно тази седмица.

Йелън заяви, че лидерите възнамеряват помощта да бъде насочена към Украйна до края на годината, но остава още малко работа по финализирането на подробностите.

„Очакваме да можем да допринесем с 20 млрд. долара към пакета на Г-7 на стойност 50 млрд. долара“, каза тя.

„Това, което искам да подчертая, е, че източникът на финансиране на тези заеми - това не е американският данъкоплатец“, добави тя.

Заемът ще бъде обезпечен с печалбата от лихвите по руските активи, замразени след инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г.

Коментарите ѝ идват две седмици преди президентските избори в САЩ, в които бившият президент републиканец Доналд Тръмп и вицепрезидентът демократ Камала Харис са на финалната права в надпреварата за Белия дом.

Икономическите въпроси са в центъра на вниманието на американските гласоподаватели, тъй като домакинствата изпитват затруднения от по-високите разходи за живот след пандемията от коронавирус.

Източник от френското министерство на финансите заяви пред АФП: „Все още обсъждаме конкретните, практически детайли за това как да приложим тази схема“. | БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.