"България не иска нито нов Договор, нито промени в конституцията", заяви премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев, цитиран от "Дойче веле".
Той каза още, че очаква в предстоящия период съвместната българо-македонска историческа комисия ще успее да намери решение за останалите "отворени въпроси" между София и Скопие.
Според Заев, има надежда, че проблемите с историята ще бъдат преодолени, защото "българите са приятелски народ".
"Идентичността е чувство, право на самоопределение и е голяма европейска ценност. Очаквам българският народ да потвърди съществуването на македонски език и народ. Това не трябва да се превръща в проблем", добави премиерът Заев.
Все пак, той коментира, че "ако не започнат преговорите това ще означава, че от нас се иска нещо неприемливо".
"Вярвам, че отношението на подкрепа от страна на България ще продължи и през декември, на ако не се случи, трябва да се знае, че от нашата страна се иска нещо, за което ние нито можем да разговаряме, нито бихме искали да приемем", заяви Заев.
"Няма народи и държави, които признават или не признават идентичност. Като слушам изявленията на Борисов и останалите представители на България, виждам, че те приемат реалността, че съществуват македонски език и народ и искат да дебатират за общата и отделната част от историята. Вярвам, че в духа на приятелството, решение ще се намери", каза македонският премиер.
Faktor.bg
Още от Свят
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“