14 Май, 2026

Заев: Терминът „македонски” е разрешен от Конституцията и от Преспанския договор

Заев: Терминът „македонски” е разрешен от Конституцията и от Преспанския договор

Зоран Заев

„Използването на думата „Македония” е разрешена, но при формулирането на искания и при одобрение трябва да се спазват Конституцията и Преспанският договор“, заяви премиерът на Северна Македония Зоран Заев, цитиран от БГНЕС.

„Става въпрос за вътрешна и за международна употреба“, обясни Заев.

Той подчерта, че правните субекти, гражданските сдружения, които не се финансират от държавата, могат спокойно да ползват термина „Македония”.

Държавата, официалните институции и всички обществени институции трябва изцяло да прилагат Договора от Преспа и да спазват Конституцията на Република Северна Македония.

Всички частни дружества, които се финансират от държавата и работят извън нея, използват термина „Северна Македония”, което е ясно определено в Конституцията и от Преспанския договор.
Сподели:

Коментари (0)

 The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

В статията се казва, че в западните политически и военни среди съществуват групи, които смятат за необходимо натискът върху Кремъл да продължи, докато Русия не плати висока цена за войната

Полша: Няма НАТО без САЩ

Полша: Няма НАТО без САЩ

Според полския президент „единството, отговорността и трансатлантическата солидарност остават днес най-важните условия за ефективно възпиране и поддържане на сигурността на целия регион“.

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия,  половината сте с български паспорти

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия, половината сте с български паспорти

"Вие не защитавате македонската идентичност. Вие я използвате, за да блокирате Европа и да защитите вашата престъпна империя“, пише в партийната позиция.