7 Декември, 2025

Започна срещата на президента Макрон със Светлана Тихановская (обновена)

Започна срещата на президента Макрон със Светлана Тихановская (обновена)

Светлана Тихановская

Френският президент Еманюел Макрон се срещна днес във Вилнюс с беларуската опозиционна лидерка Светлана Тихановска, предаде "Ройтерс".

Тихановска заяви, че Макрон ѝ е обещал да помогне при воденето на преговори с беларуските власти и за освобождаването на политически затворници.

"Той ни обеща да направи всичко възможно, за да ни помогне с преговорите, при тази политическа криза в страната ни и че ще направи всичко възможно за освобождаване на политическите затворници", каза тя пред журналисти след срещата.

Вчера Макрон призова беларуските власти да прекратят произволните арести и да пуснат на свобода задържаните безпричинно демонстранти. Ден по-рано френският президент поиска от беларуския си колега да подаде оставка, припомня "Ройтерс".

Светлана Тихановска, кандидатът на опозицията за президент на Беларус на изборите на 9 август, напусна страната и отиде в съседна Литва, след като Лукашенко бе обявен за победител и започнаха репресии срещу започналото протестно движение.

Очаква се по-късно днес в Литва Еманюел Макрон да посети френски войници, служещи в бойна група на НАТО в град Рукла.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Част от републиканците вече се дистанцират, а демократите открито настояват за оставката му.

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“