7 Декември, 2025

Започнаха да премахват барикадите в Северно Косово

Започнаха да премахват барикадите в Северно Косово


В Северно Косово започна премахването на барикадите след постигнатата снощи договорка между президента на Сърбия Александър Вучич и представителите на сърбите в Косово.

След проведените разговори сръбският президент Вучич заяви: "От утре преди обяд започва премахването на барикадите, не може да стане за два часа. Дали за 24 или за 48 часа барикадите ще бъдат премахнати, но недоверието не е премахнато. Тези, които си мислят, че могат да си играят с живота на сърбите и тяхното оцеляване, трябва да знаят, че както не сме го позволявали досега, няма да го допускаме и в бъдеще.“

Сръбският президент призова разговорите да продължат „и да се опитаме да възстановим доверието”. Никога не сме виждали по-организирана съпротива на сръбския народ", каза Вучич.

Александър Вучич призова сърбите да премахнат барикадите, издигнати в Северно Косово, след като САЩ и ЕС са им гарантирали, че няма да има арести, съобщи официален представител, предава Анадолската агенция.

Сърбия е получила гаранции от САЩ и ЕС, че няма списък с арести за сърбите, участвали в протестите и поставянето на барикади, заяви Петър Петкович, ръководител на Службата за Косово и Метохия, координационен орган на сръбското правителство.

Според него никой няма да бъде подложен на наказателно преследване за протестите, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.