Федералната агенция за техническа помощ на Германия и неправителствена организация за помощ на жертви от природни бедствия взеха решение за спиране на спасителните, обяви говорител на германското НПО.
„През последните часове ситуацията със сигурността в провинция Хатай очевидно се е променила. Има все повече съобщения за сблъсъци между различни групировки, има и изстрели”, обясни говорителят Стефан Хайне.
Германските екипи „засега остават в общия базов лагер “ и ще подновят търсенето си, когато турските власти за гражданска защита „сметнат, че е достатъчно безопасно“.
По същата причина по-рано днес прекратяване на спасителните операции обяви и австрийска военна част от 82 души, специализирана в издирване на ранени и пострадали.
Те бяха пристигнали в Хатай във вторник с 45 тона оборудване и успяха да спасят девет души от развалините. Те трябваше да се върнат в Австрия в четвъртък, но планът засега се преразглежда.
Правителството на Турция ще предприеме мерки срещу лицата, които са замесени в мародерство и други престъпления в окръзите, засегнати от разрушителните земетресения, заяви в събота Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Турският президент говори по време на посещение в районите на труса.
„Ние обявихме извънредно положение. Отсега нататък хората, които участват в мародерства и отвличания, трябва да знаят, че ръцете на държавата ще стигнат", категоричен е той.
Ердоган каза още, че стотици хиляди сгради в Южна Турция са станали необитаеми и обеща властите да предприемат стъпки за възстановяване на разрушените градове в рамките на седмици.
„Ние планираме да изградим отново стотици хиляди сгради. Ще предприемем конкретни стъпки в рамките на няколко седмици“, посочи турският президент.
Трусът от 6 февруари с магнитуд 7,8 по Рихтер взе почти 25 000 жертви в Турция и съседна Сирия.
Още от Свят
Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя
Ударите с дронове са повредили няколко технологични агрегата и други конструкции в рафинерията „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“
Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност
Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции
Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва
"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"